Nejnovější zprávy: Robert Goláň svými snímky promlouvá s lidmi na okraji Studenti mapují vizuální smog v ulicích Valašského Meziříčí

Kultura

​Cenu města Vsetína převezme akademický sochař Miroslav Machala

Ocenění, které město Vsetín uděluje významným osobnostem města Vsetína, obdrží za rok 2021 akademický sochař Miroslav Machala.


Autor: Město Vsetín

Cena města Vsetína je každoročně udělována významným osobnostem vsetínského veřejného života. Mezi osobnosti, které přispěly k rozvoji Vsetína v nejrůznějších sférách lidské činnosti, se zařadí také akademický sochař Miroslav Machala.

„Pana Machaly si velmi vážím, je to vynikající umělec i člověk. Svým dílem se prostřednictvím sochařských objektů i restaurátorské činnosti zasloužil o propagaci a povznesení Vsetína, a to nejen přímo v našem městě, ale i v dalších lokalitách celé republiky. Proto mě těší, že ocenění putuje právě do jeho rukou,“ uvedl k osobě oceněného starosta Jiří Růžička.

Vsetínský rodák absolvoval vsetínské gymnázium a své výtvarné umění rozvíjel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl žákem profesora Josefa Malejovského. Pracoval jako restaurátor, podílel se na realizaci mnoha kopií historických kamenných soch v okolí, ale také v Praze. Realizoval například barokní sousoší svatého Bernarda na Karlově mostě.

Vedle restaurátorských prací se akademický sochař Miroslav Machala věnuje i volné plastice. Mnohá jeho díla zdobí jeho rodné město. Plastika Hudba je umístěna na nádvoří nákupního střediska ve Vsetíně – Rokytnici, mezi jeho další práce patří sousoší Sluneční hodiny, které stojí před školou v Rokytnici nebo opěrná zeď u školy na Sychrově. Pro město Vsetín vytvořil také monolit Planetka Vsetín, který byl umístěn na vsetínské Dolní náměstí. Miroslav Machala je také autorem náhrobků význačných umělců na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm.

„V průběhu večera vystoupí valašské hudební uskupení NOCA v čele se zpěvačkou a textařkou Marií Davidovou. Vstup na slavnostní předávání na Zámku je volný,“ doplnila Petra Vaňková, jednatelka vsetínského Domu kultury.

Miroslav Machala převezme Cenu města v neděli 19. června v 17 hodin ve vsetínském zámku.