Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Společnost

Během operace na Baťovce pouštějí nově pacientům hudbu

​Pacienti, kteří podstupují v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně operace v místním umrtvení, epidurální nebo spinální anestezii, mají nyní nově možnost mít během zákroku sluchátka s vybranou hudbou nebo mluveným slovem.


Autor: KNTB

Speciální bezdrátová sluchátka přinášejí operovaným pacientům při zachovaném vědomí více klidu a relaxu během zákroku. „Pacient se díky tomu dokáže lépe uvolnit a nemyslí tolik na právě probíhající operaci. Sluchátka samozřejmě nejsou vhodná pro všechny typy pacientů, máme na ně ale již teď velmi pozitivní ohlasy,“ říká Tomáš Gabrhelík, primář Oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice T. Bati.

Zdravotníci ARIM mají nyní k dispozici celkem šest sluchátek, dvoje používají na operačních sálech a čtyři kusy využijí pacienti na dospávacím pokoji během zotavování po anestezii a operaci. „Chtěla jsem, aby anestezie byla pro pacienty klidnější, pohodovější. Často z ní mají stres, a tak vítají menší rozptýlení. Sluchátka se po každém použití dezinfikují a samozřejmě mají jednorázové návleky, které se poté vyhodí,“ popisuje Mgr. Miriam Skoumalová, staniční sestra ARIM KNTB a dodává: „Sluchátka teď zkoušel pacient se spinální anestezií při operaci endoprotézy a byl naprosto nadšený. Měli jsme tady také těhotnou ženu, která si zlomila nohu, vzhledem ke svému stavu nemohla podstoupit narkózu a při spinální anestezii jí hudba pomohla uvolnit stres z úrazu, byla daleko klidnější.“

Použití sluchátek u pacientů v lokální anestezii kvitují také operatéři, pacienti bývají mnohem uvolněnější a zdravotníci se mohou více soustředit na samotný zákrok. Novinka není vhodná pro všechny, například pacient s naslouchátky sluchátka mít nemůže. I pro ostatní je jejich použití osobní volbou, nikoliv nutností.