Nejnovější zprávy: Karolinku letos čeká přístavba restaurace u vleku. Připravují se tím na novou éru lanovky ​Valašské Meziříčí chystá nový dům pro seniory

Sport

​TIP NA VÝLET: Javořina, to jsou nádherné výhledy i zapomenuté příběhy

Bílé Karpaty, Velká Javořina, Javořinský prales. Už jenom názvy těchto lokalit v milovníkovi turistických výletů vzbuzují romantické představy.


Autor: palickap, Jiří Komárek

Návštěva těchto legendami a písničkami opředených míst nikoho nezklame. Pokud nejvyšší vrchol Bílých Karpat (Velká Javořina 970 m n. m.) nechcete dobýt autem ze slovenské strany, čekají vás minimálně tři trasy.

Než vyrazíte, mám pro vás důležité upozornění. V okolí Velké Javořiny, která se rozprostírá na hranici se Slovenskem, je hned několik chráněných přírodních lokalit. Proto je zde možné pohybovat se většinou jen po vyznačených stezkách.

Javorinský prales

Jednou z nejmladších a nejzajímavějších lokalit je Javorinský prales, který se nachází poněkud níže než samotná Velká Javořina, ale zato v pořádném svahu a bez přístupových cest pro motoristy i cyklisty.

Národní přírodní rezervace Javorina má rozlohu zhruba 166 hektarů a byla vyhlášena roku 2007. Což je poměrně nedávno, ovšem bez intenzivního zásahu člověka je už přes sto let. Rozhodli o tom tehdejší majitelé oblasti – Lichtenštejnové. Důvod měli veskrze praktický. V nadmořské výšce kolem 930 metrů byla těžba dřeva velmi obtížná a nebezpečná. Proto les Lichtenštejnové vyhlásili za pralesní rezervaci. Od té doby do těch míst člověk se sekyrou a pilou prakticky nevešel.

Lesníci odhadují stáří některých stromů až na dvě stě let a kromě javorů, jasanů nebo buků se zde daří také nejrůznějším chráněným rostlinám i řadě ohrožených živočichů. Přestože je prales pečlivě sledován správci rezervace, o podívanou na převrácené stromy a potulky pod klenbou prastarých velikánů nejsou ochuzeni ani turisté. Pralesem vedou hned tři turisticky značené trasy: červená, modrá a zelená.

Velká Javořina: tři cesty

Po zelené: Osobně doporučuji výstup po zeleně značené turistické stezce. Je sice nejkratší, ale nejnáročnější. Na trase vás čekají dva ostré výšlapy, na kopce Ostrý vrch a Těžký vrch, dále pak kopec Jelenec (825 m n. m.). Místní mu říkají Malá Javorina. Je na ní chátrající vojenská hláska. Leží zhruba kilometr od Velké Javoriny. Další zajímavostí této stezky je kromě pralesa také historický památník. Stojí kousek nad vesnicí a připomíná majitele zdejšího panství knížete Jana II. z Lichtenštejna. Je z roku 1898 a vztyčili jej u příležitosti 40 let jeho panování. Jen pro zajímavost, dobrý kníže Jan na svém území panoval dlouhých 70 let, což bylo hned po francouzském Ludvíkovi XIV. druhé nejdelší funkční období v evropské historii.

Zelená stezka začíná v Květné, místní části Strání, kde je stále v provozu sklářská huť. Stezka vás zavede na Holubyho chatu (stojí na slovenské straně) a dál na vrchol Javořinu. Cesta trvá zhruba dvě a půl hodiny.

Po červené: Červená turistická stezka vede od autobusové zastávky Horní Němčí, rozcestí Javořina nebo se tomu tady říká Hrabina. Odsud je to na Velkou Javořinu 11 kilometrů. Je nejjednodušší a nejkratší. Obyvatelé Strání tuto trasu nazývají „po hrebeni,“ (starousedlíci ze Strání se vyznačují tím, že nepoužívají souhlásku ř. Proto se jim v okolí říká také „oríšci, pozn. redakce), jinak je to oficiálně Cesta hrdinů SNP.

NS Javořinská: Pokud milujete příběhy, nebo prostě rádi jezdíte na kole, vyrazíte z Hrabiny po červené a po necelých třech kilometrech se u Kamenné búdy, což je odpočivadlo, napojíte na cyklostezku, respektive Naučnou stezku Javořinská.

Po cestě je několik odpočivadel a památníčků. Po necelých čtyřech kilometrech narazíte na jeden, jenž odkazuje na nešťastnou smrt mladičké Marie Málkové z nedaleké Nivnice. V létě 1947 ji na tomto místě zabil během bouře padající strom, když se vracela ze setkání Moravanů a Slováků na Velké Javořině. O několik metrů dál pak byla na upomínku této události věřícími a příbuznými postavena Boží muka.

Zhruba po necelých pěti kilometrech od Hrabiny se cesta stáčí prudce doprava. Stojí zde altánek, kde můžete na chvilku spočinout. Místo není vybráno náhodně. Říká se tady U zabitého Žida. Proč? Podle legendy zbojníci přepadli na jedné z cest v okolí židovského obchodníka a právě na tomto místě si lup rozdělovali. Tip na bohatého kupce jim dal jeho vlastní bratr. Za to chtěl jeho zlaté hodinky. Ty mu ale zbojníci nechtěli dát. Pohádali se kvůli tomu a povedeného bratra zabili. A je o tom i písnička.

Ej, Javorinka šedá, ej, gdo že pod ňů sedá?

Ej, uherští zbojníci, ej, co zabili žida.

Ej, jak ho zabíjali, ej, tak mu povídali:

Ej, nepojdeš, židáčku, ej, z Uher do Moravy.

Ej, prečo ťa, židáčku, ej, prečo ťa zabili?

Ej, pre jeden retázek, ej, pre jedny hodiny.

Pokud nemáte ještě romantiky dost, hned za zatáčkou protíná stezku Jamný potok, který v těch místech vytváří vodopád. To už se ale napojujete na modrou značku, která vede ze slovenské strany. Obloukem pak obkroužíte Velkou Javořinu, abyste se po chvíli dostali až na její vrchol.

A abych nezapomněl, zhruba v polovině cesty mezi pomníčkem na Marii Málkovou a altánem U zabitého Žida je ve skále železná mříž. Nikdo tam ale zazděný nebyl. Jedná se o seismologickou stanici, která měří pohyby zemských desek.

V obou případech (Cesta hrdinů SNP i NS Javořinská) se na vrchol nejvyššího kopce Bílých Karpat dostanete zhruba za dvě hodiny čtyřicet minut.

Z celého hřebene Velké Javořiny jsou nádherné výhledy. Za příznivého počasí uvidíte na slovenské straně Malé Karpaty, Povážský Inovec, Strážovské vrchy a Malou Fatru. Na české straně pak Velký Lopeník, Jelenec a další vrcholy Bílých Karpat, dále Beskydy, Vizovické vrchy, Hostýnské vrchy, Chřiby, Ždánický les a Pálavu. Za zimní inverze jsou prý vidět i první vrcholky rakouských Alp.

Tak krásný výhled!