Nejnovější zprávy: Zlín chce nová nádraží. Čeká se na stavební povolení Populární Festiválek deskových her ve Valašské Polance se blíží

Kultura

​Pustevny krášlí nové pískové sochy

V pátek 25. června dokončil a čtveřice sochařů nové pískové sochy v areálu Pusteven. Expozice nese stejně jako v loňském roce Pískoles a zájemci si jej mohou prohlédnout dokud je počasí opět nepromění v hromady písku.

Tvorba soch má na Pustevnách již dlouholetou tradici. Přes 20 let se tady tvoří sochy z ledu a sněhu v rámci akce „Ledové Pustevny”, před několika lety se zde zabydlel také festival dřevěných soch „Dřevěné Pustevny”.

„Už v loňském roce jsme se rozhodli tradici tvorby soch rozšířit o nový materiál, písek. Díky obrovskému úspěchu projektu Pískoles v loňském roce chceme i letos v létě návštěvníkům Pusteven zpestřit návštěvu tohoto beskydského sedla,“ uvedla za organizátory akce Dita Korčák Hrtusová.

Ačkoliv se může zdát, že vytvořit si sochu z písku umí i děti na pískovišti, v případě obřích soch to až tak jednoduché není. Písek vhodný pro stavbu soch putuje na Pustevny až ze 150 km vzdálené Vápenky Vítošov. I letos ho na Pustevny navezli 90 tun.

Než se na sochy vrhnou zkušení sochaři, kteří tvoří také ledové či dřevěné sochy, je třeba, aby jim „bábovičky” předpřipravili pomocníci. Na pomoc k práci jim slouží bagr, dusací žáby a předem připravené bednění. Díky teplému počasí se musí písek prolévat vodou, spotřebuje se jí více než deset kubíků. Písek se dusá a je třeba ho co nejvíce zhutnit. Až po odstranění bednění mohou přistoupit k práci sochaři. Na třímetrovou sochu medvěda padne okolo 18 tun písku a udusat jí trvá skoro celý den.

Sochy tvořila čtveřice umělců po dobu šesti dní. Nářadí sochařů se liší od práce do ledu či dřeva. K tvorbě soch používají přesevších špachtle a štětce.

Výstava bude přístupná veřejnosti denně mezi 8.00-18.00 hod. Jak dlouho budou sochy k vidění, bude záležet především na počasí. „V loňském roce nám však sochy vydržely až do poloviny října, kdy musely být odstraněny. Dokonce se ani nevyhnuly první sněhové nadílce,“ připomenula Dita Korčák Hrtusová.

Pískoles loni vznikl jako dobročinný projekt a jeho téma bylo „Boj proti kůrovci”. V letošním roce se organizátoři zaměřili na důležitost šelem v přírodě a nutnost jejich návratu do beskydských lesů. Ve spolupráci s hnutím Duha z Olomouce bude letošní výtěžek dedikován na pomoc monitoringu šelem, tvorbu přirozených koridorů či aktivní pomoc proti pytláctví.