Nejnovější zprávy: Karolinka už nechce výpadky dodávek vody. Na čerpací stanici vyměňují dosluhující čerpadla ​Nábor do registru dárců kostní dřeně pokračuje na Valašském záření

Společnost

Z Velkého Lopeníku jsou krásné výhledy na Moravu i na Slovensko

​Vyrazit za dobrodružstvím, krásnou přírodou, kulturou, historií a dobrým jídlem nemusíte nutně do ciziny. Nejrůznější kouty naší krásné země nabízejí často nečekaná překvapení. Nejinak je tomu na jihovýchodě Moravy. Tam se jezdí na jistotu.


Autor: Jana a Tomáš Hájkovi

Oblast Bílých Karpat nabízí opravdu kouzelnou krajinu vybízející k útěku od každodenních starostí. Přesně tak to děláme, když zrovna nemáme žádné plány.

Bílé Karpaty jsou kopce, lesy a louky v okresech Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín na hranici se Slovenskem. Nejvyšším bodem pohoří a biosférické rezervace CHKO Bílé Karpaty je hraniční hora Velká Javořina, které ke kilometrové výšce schází třicet metrů. Je to symbolický kopec, kde se každoročně už přes dvacet let scházejí uprostřed léta a na Silvestra Češi a Slováci, aby si i po rozdělení republiky připomenuli vzájemnou blízkost obou národů. Každoročně se tu sejde několik tisíc lidí.

V aktuálním tipu ale míříme na Velký Lopeník.

Výšlap na tenhle kopec není nic náročného.Ve vesnici Lopeník odstavíte auto na parkovišti a dál budete pokračovat po zelené turistické značce nebo po asfaltové cestě až k přístřešku Grúň. Asfaltka může někomu znít nevábně, ale dá se projet s kočárem nebo na odrážedle.

Navíc kolem cesty kvetou byliny, které lákají motýly desítek druhů, které jinde neuvidíte. Takže, když si s sebou vezmete kapesní atlas hmyzu, můžete si výšlap zpříjemnit poznáváním nových druhů. Dále se cesta vnoří do lesa už jen jako lesní pěšina a vy se můžete skrýt ve stínu jehličnatého lesa. Celý výstup na Lopeník může trvat necelé dvě hodiny, ale uteče vám jako voda!

Na konci se před vámi otevře rozlehlá planina ozdobená krásnou hranolovitou věží s nepravidelnou střechou. Rozhledna byla otevřena v roce 2005 jako symbol česko – slovenského přátelství a iniciovaly ji obce v okolí Lopeníku z české i slovenské strany.

Na kamenné základně jsou umístěny dubové trámy, které se zvedají až do výšky dvacet dva metrů. Až nahoru musíte vyšlápnout 101 schodů, ale věřte, že to stojí za to. Za dobré viditelnosti je z horní vyhlídkové plošiny vidět i kus Slovenska – Strážovské Vrchy, Povážský Inovec, Malá Fatra a někdy prý dokonce i Nízké Tatry.

Na české straně je to stejné. Když je dost jasno, můžete na obzoru vidět Chřiby, Hostýnské vrchy při troše štěstí i Pálavu nebo Beskydy. Malý stánek s občerstvením v přízemí rozhledny bývá otevřen jen v sezóně. V tom případě zaplatíte i vstupné na věž. Mimo sezónu je však výstup na rozhlednu zdarma.

Podobné výšlapy můžete absolvovat i na další vrcholy Bílých Karpat. Cesta vždy vede krásnou krajinou Moravských kopanic, kopcovitým krajem plným luk, pastvin a samot. Pro sběratele nejvyšších vrcholů se nabízí třeba trasa z Květné po zelené turistické značce. Při dvě a půl hodiny dlouhém výstupu překonáte více než šest set výškových metrů. Podobný čas i převýšení má také trasa z Vápenek. Tahle cesta se dá použít i pro cyklisty.

Putovat směrem k Velkému Lopeníku lze i z horské chaty Jana na Mikulčině vrchu. První část trasy není po turisticky značené cestě, ale všudypřítomné ukazatele nám ukazují, kudy se dát. Když projdeme kolem chatové osady, dostaneme se na cestu značenou zelenou turistickou značkou.

Většina trasy nás vede lesem, pouze při překonávání Lopenického sedla narazíme na otevřený terén s pastvinami a krásným výhledem do okolní krajiny. V letních měsících se zde pasou krávy a může tu být elektrický ohradník, který se ovšem nemusíme bát překročit a pokračovat v cestě. Pokud na stezce potkáte stádo krav, místní pastevec vám je odežene z cesty. Po překonání sedla je nejnáročnější část za námi. Zbytek výletu je do středního kopce kolem Malého Lopeníku a drží se celou dobu slovenských hranic.

Otevřeno bývá každý den a vstup na rozhlednu je na vlastní nebezpečí.

Text byl publikován se souhlasem autorů z webu objevmesvet.cz