Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Společnost

V jednoduchosti je krása. Unikátní pozorovatelna Durch toto známé heslo nade vší pochybnost potvrzuje.

Někdo tuto pozorovatelnu vnímá jako rám obrazu, jiný zase jako okno - buď jak buď, ten výhled každopádně stojí za námahu.

Turisté, kteří na ni nad Valašskými Příkazy na Vsetínsku narazí, nikdy krátkou zastávku nevynechají. Durch přímo vyzývá: posaďte se, vychutnejte si příjemnou únavu a kouzelná karpatská panoramata, ale i svačinku, kterou si nesete s sebou v batohu. Jste na konci, už vás čeká jen cesta zpátky.

Pozorovatelna Durch se nachází na hřebeni nad Valašskými Příkazemi, pod vrcholem Kyjanice. Dostat se k ní můžete pěšky několika trasami: Z Valašských Příkaz (3.5km), z Valašských Klobouk - Královec (3 km), ze Študlova - Požár (1.5km), z Nedašovy Lhoty (4 km).

Za ideou a realizací pozorovatelny stojí rodinná firma Janošík, která má své sídlo právě pod kopcem, kde je pozorovatelna Durch usazena.

Společnost dlouhá léta vyrábí právě okna, volba konečného vizuálu pozorovatelny proto rozhodně nebyla náhodná.

„Přemýšlel jsem nad redesignem našich billboardů. Nakonec se spojila chuť k revoltě proti zaneřáděné přírodě reklamou s naší firemní filozofií čistých výhledů. Ze dne na den jsme zrušili všechny billboardy a z ušetřených peněz začali tvořit pozorovatelnu Durch - naši podporu nerušenému výhledu,” říká Jakub Janošík.

Durch má podle autorů představuje okno, zarámovaný nejkrásnější obraz. Má podnítit k pozastavení a uvědomění si této krásy. Slouží jako místo k relaxaci, schování se před nepřízní počasí nebo i k prostému pokochání se okolní krajinou, kterou nic nenarušuje. Dílo tvoří jemně působící dřevo zapadající do okolí.

Výhled z této pozorovatelny vyzkoušely stovky turistů. Na sociálních sítích je celá záplava fotografií s hashtagem #pozorovatelnadurch.

„Navrhl jsem ji jako „minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku. Tak, aby byla pokorná a vynikl především výhled skrze ni,“ říká architekt Zdeněk Fránek.

Společně s pozorovatelnou Durch byla v místě opravena studánka a obrázek svatého Františka, které byly již zchátrány. Návrh vznikl rovněž od Fránek Architects.

Fotogalerie