Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Policie & Hasiči

Řidiči pozor. Srážek se zvěří přibývá

Na Kroměřížsku v posledních dnech narůstají počty sražené zvěře na silnicích. Pod koly aut končí převážně srnčí zvěř.


Autor: Policie ČR

Poslední nehoda se udála v úterý 15. června v brzkých ranních hodinách krátce před čtvrtou mezi obcemi Třebětice a Holešov. Třicetiletému řidiči nákladního automobilu značky Mercedes Benz znenadání vběhla z levé strany do jízdní dráhy srna. Řidič již nedokázal střetu zabránit.

Po nárazu s vozidlem zvěř uhynula. Řidič vyvázl bez zranění. Dechová zkouška na alkohol u něj byla negativní. Na vozidle vznikla předběžná škoda sedmdesát tisíc korun.

Divoká zvířata bohužel nerespektují žádná dopravní pravidla a na silnici se obvykle vyskytnou zcela neočekávaně. Tam, kde lze předpokládat vběhnutí zvířete do cesty, by měli být řidiči zvláště opatrní. Doporučujeme snížit rychlost a sledovat situaci nejen na silnici, ale i v přilehlém okolí.

Pokud ke střetu již dojde, je nutné podle zákona událost nechat prošetřit policií. Jedná se o nehody, při kterých řidič není viníkem. Ve většině případů při střetu se zvěří naštěstí nedochází ke zranění řidiče a osádky. Vznikají však škody na vozidlech a zvíře po srážce obvykle uhyne.

K nehodám se zvěří obvykle dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i nehody s domácími zvířaty (pes, kočka).