Nejnovější zprávy: Horolezecké dobrodružství Lukáše Jasenského na Aljašce Luhačovice ožijí dětskými folklorními soubory

Policie & Hasiči

Půjčila podvodníkovi mobil. Připravil ji o 819 tisíc korun

V domnění, že získá z investice do kryptoměny vysokou finanční částku, umožnila žena z Otrokovic vzdálený přístup do svého mobilního telefonu cizímu muži, který ji následně připravil o více než 800 tisíc korun.


Autor: Policie ČR

Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku nyní podvodníkovi hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Žena před několika lety na základě reklamy na sociální síti zainvestovala do kryptoměny asi pět tisíc korun. Od té doby se investičnímu účtu nevěnovala. Před pár dny se jí ozval cizí muž, který jí sdělil, že má na tomto účtu vysoké zhodnocení finančních prostředků a zeptal se, zda má zájem o vyplacení asi 400 tisíc korun. Žena souhlasila.

Nejprve ji přesvědčil, aby si do svého telefonu stáhla aplikaci umožňující vzdálený přístup. Poté si měla postupně otevřít mobilní bankovnictví u svých dvou bankovních účtů a následně ji instruoval, jakým způsobem má potvrzovat kódy, které jí budou chodit na mobilní telefon. Vysvětlil, že jí bude postupně posílat zhodnocené peníze z investic do kryptoměny. Žena vše učinila dle pokynů a po několika hodinách zjistila, že si neznámý muž vzal prostřednictvím jejího mobilního bankovnictví půjčku ve výši 819 tisíc korun a o sjednání další půjčky se pokusil. Ta byla naštěstí bankou zamítnuta.


Falešné výhodné investice

Dostali jste nabídku výhodně investovat, která se nedá odmítnout? Zbystřete, je tu nový trik podvodníků.

Jak to funguje?

  • Hlavním cílem podvodníků je získat vzdálený přístup na plochu vašeho počítače a odcizit vaše peníze.
  • Útočník na internet umístí lákavou reklamu slibující zaručené zisky. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti a významné společnosti.
  • Reklama vybízí k vyplnění kontaktního formuláře. Po odeslání údajů je oběť oslovena například telefonicky podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky různých investičních společností.
  • Roztáčí se kolotoč intenzivní manipulace. Oběť poskytne osobní údaje, snímky osobních dokladů, údaje o platební kartě a nakonec umožní i vzdálený přístup na plochu svého počítače (na základě telefonických instrukcí nainstaluje do svého počítače software, který vzdálený přístup umožnuje).
  • Pod dojmem regulérní investice odesílá oběť své peníze přímo pachateli nebo je díky poskytnutým nástrojům provádí sám pachatel.
  • Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy. Vše vypadá velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků.

Jak se nenechat okrást?

  • Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
  • Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
  • Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace, nebo informace o vašem bankovnictví.
  • Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
  • Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
  • Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.