Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

Parkovací dům v Kroměříži bude hotový ještě letos

Parkovací dům bude mít 137 stání. Stavebníci měli stavbu rozplánovanou ještě na příští rok, dokončí ji ale s předstihem ještě letos.


Autor: Město Kroměříž

Zastupitelé Kroměříže uvolnili dalších 22 milionů korun na stavbu parkovacího domu v Havlíčkově ulici. Stavba je totiž oproti plánovanému harmonogramu v předstihu. „Stavební firma GEMO z Olomouce odvádí skvělou práci a vypadá to, že parkovací dům dokončí o několik měsíců dříve. Přesunujeme proto 22 milionů korun, které byly v rozpočtu na rok 2022, už do rozpočtu letošního,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Náklady na stavbu činí asi 86 milionů korun, letos by mělo být prostavěno 72 milionů korun. „V letošním roce by měla být stavba dokončena téměř celá, na začátku příštího roku by se měly řešit nedodělky. Hotovo by mělo být v únoru či březnu 2022,“ poznamenala vedoucí radničního odboru investic Soňa Mertová. Stavba parkovacího domu je druhou největší investiční akcí, kterou má město v tomto volebním období v plánu. Původně mělo být hotovo nejpozději v létě příštího roku.

Parkovací dům bude mít 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které bude sjednocovat objekty hromadné garáže a bytového domu. Do hromadné garáže a z ní se bude vjíždět i vyjíždět z ulice Velehradská. Garáž bude mít dvě podlaží, částečně je zapuštěná pod přilehlý terén. Zázemí je jednopodlažní, stejně tak informační centrum, které je u vstupu do hromadné garáže. Na veřejném prostranství budou stojany pro 35 jízdních kol.

Parkovací dům měl podle projektu, včetně přípravných prací, přijít asi na 135 milionů korun. Radnice má na jeho stavbu slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Jde o menší část celkových nákladů s ohledem na takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nejde. Jedná se například o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda. Sanace byla součástí loňských přípravných prací.

Přišly na 10,5 milionu korun a zahrnovaly odstranění skladu olejů i pohonných hmot, včetně sanace půdy zasažené ropnými produkty, odstranění garáže, manipulační plochy a také parkoviště v bývalém areálu vojenské správy. Odstraněny byly i náletové křoviny. Vše obstaralo sdružení firem VW WACHAL z Kroměříže a GriToN CZ z Prahy.

Parkovací dům by měl výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra Kroměříže. Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže plánuje přestavět na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.