Nejnovější zprávy: Martina Hešová. Neúnavná zakladatelka mládežnických cimbálovek ve Zlíně Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

Společnost

​Vychází Dějiny města Zlína, nejkomplexnější kniha o jeho historii

Nejkomplexnější publikace Dějiny Zlína mapuje vývoj Zlína od jeho počátků až do roku 2000. Dvousvazková monografie bude slavnostně uvedena v úterý 19. září v Kolektivním domě.


Autor: Město Zlín

„Publikace je jedinečná svým rozsahem, hloubkou i unikátním zpracováním. Její uvedení je vyvrcholením několika let práce autorského týmu v čele s ředitelem Státního okresního archivu Zlín Davidem Valůškem. Věřím, že ji ocení nejen Zlíňané, ale že pomůže také k rozšíření povědomí o bohaté historii města v celém regionu,“ uvedl primátor Jiří Korec.

První vydání unikátní monografie vyšlo pouze v limitovaném počtu jednoho tisíce kusů, což ji činí ještě vzácnější. Také proto se očekává zájem laické i odborné veřejnosti. „Součástí publikace je například nejstarší a dosud nezveřejněná fotografie města z roku 1879. Za nejpodstatnější inovaci ovšem považuji pohled na město v jeho dějinném vývoji se všemi proměnami,“ uvedl ředitel Státního okresního archivu Zlín a hlavní redaktor publikace David Valůšek. „Nevykreslujeme jej černobíle, ale snažíme se vhlédnout do jednotlivých epoch a vysvětlit to podstatné, co mnohdy ovlivňuje i náš dnešní život. Myslím, že vůbec poprvé se podařilo popsat složité, a přitom pestrobarevné a mnohovrstevnaté dějiny Zlína ve 20. Století,“ dodal Valůšek.

V Kolektivním domě vystoupí v rámci doprovodného programu žáci literárně-dramatického oboru ZUŠ Zlín společně se zlínským umělcem Jaroslavem Kovandou. O hudební doprovod se postará zpěvačka Markéta Vodičková s klavíristou Štěpánem Holíkem a kytaristou Filipem Vítů.

Programem provede David Valůšek, který prozradí procesy vzniku knihy a další zajímavosti. Zároveň představí také některé spoluautory publikace. Uvedení se zúčastní například historik Ondřej Ševeček, ředitel Filozofického ústavu Akademie věd ČR, ale i ředitel Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR Rudolf Kučera nebo socioložka Lenka Waschková Císařová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Monografie Dějiny města Zlína bude v omezením množství k zakoupení přímo na slavnosti, která začne v 17 hodin a na závěr ji doplní autogramiáda autorského týmu. Od středy 20. září bude publikace k dostání v Městském informačním a turistickém středisku na náměstí Míru 12 (budova radnice), v Infopointu Památníku Tomáše Bati, v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku Zlín a také on-line na shop.kulturazlin.cz. Cena monografie je 2999 korun.