Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Kultura

Ve Vsetíně startuje folklorní festival Vsetínský krpec

Mezinárodní festival Vsetínský krpec roztančí město Vsetín. Dům kultury, pódium na Svárově i Panská zahrada od pátku ožijí různorodými folklorními pořady plnými tance a zpěvu nejen z koutů Moravy.


Autor: Město Vsetín

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program s domácími soubory i čtyřmi zahraničními skupinami z Mexika, Rumunska, Polska a Slovenska. Na své si přijdou také děti, pro které bude připraven doprovodný program v Panské zahradě s názvem „Gdo si hraje, nezlobí“.

Slavnostního zahájení festivalu se v pátek večer v domě kultury ujme valašskomeziříčská kapela Docuku společně s místními soubory v pořadu příznačně nazvaném Tančíme Docuku. Už den před začátkem ve velkém sále domu kultury přivítáme Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, který přiveze hudebně‑taneční představení „Bohyně“. Pořady v domě kultury jsou zpoplatněny a vstupenky na ně jsou k dostání na webových stránkách domu kultury a na pokladně kina Vatra.

Ani v letošním roce nebudou na festivalu chybět vzácní hosté, kteří přivezou různorodý folklor jiných národů. „Mexickou kulturu v letošním programu představí soubor Compañía Titular de Danza Folklórica UANL z Mexika, tance z Rumunska přiveze folklorní soubor Plaiurile Dornelor,“ představil hosty festivalu starosta města Vsetín a prezident festivalu Jiří Čunek. Dále se na festivalu představí zpěváci a tanečníci z Polska a Slovenska – z polského Lublinu dorazí The Folk Dance Ensemble, z Dubnice nad Váhom přijede folklorní soubor Mladosť.

Během víkendu se na pódiu na Svárově uskuteční mnoho dalších zajímavých autorských pořadů. „Zahraniční hosté se představí v pořadech ‚Jiná krajina, ale jedna rodina‘ a spolu s domácími soubory pak ještě v nedělním závěrečném pořadu ‚Dohromady společně, zatančíme si ještě‘,“ zve na Svárov ředitel festivalu Rudolf Danajovič. Folklorním osobnostem z Valašska bude věnován pořad „Valašské zpívání přes kopce aj Doliny“, dětské soubory zatančí v pořadu „Den jako malovaný“. „Také letošní ročník nabídne Memoriál Dušana Růžičky – tradiční soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového. Předkolo proběhne v sobotu dopoledne v Panské zahradě, finále soutěže se uskuteční na pódiu na Svárově od 16 hodin,“ uvedl Rudolf Danajovič.

Panská zahrada bude hostit bohatý doprovodný program slibující nejen taneční a hudební vystoupení, ale také tvořivé dílny, ukázky tradičních řemesel či lidovou školu tance. Doprovodné aktivity nejen pro děti se letos ponesou v tématu „tradiční oblek Valachů a jeho barevnost“. „Vstup na Svárov i na doprovodný program v Panské zahradě je po celou dobu festivalu volný,“ doplnil závěrem starosta Jiří Čunek.