Nejnovější zprávy: ​Mezinárodní týden turistiky na Valašsku 2024 spustil registraci Děravá střecha radnice v Karolince zřejmě způsobila výpadek počítačů

Společnost

​Valmez centrem specialistů na kyberbezpečnost

Konferenci zaměřenou na prevenci kybernetické kriminality a bezpečného chování v online prostoru mimo jiné pro zástupce škol, školských zařízení a neziskových organizací hostilo Valašské Meziříčí. V listopadu na ni naváží Dny bezpečného internetu s programem pro školáky i širokou veřejnost.


Autor: Město Valašské Meziříčí

Konferenci uspořádala Městská policie Valašské Meziříčí pod záštitou místní radnice a s podporou Ministerstva vnitra. „Z pozice přednášejících se akce zúčastnili špičkoví experti zabývající se problematikou kyberbezpečnosti z ministerstva, Univerzity Palackého v Olomouci či krajské kriminálky. Jejich pohled na tento fenomén dnešní doby včetně vhodných postupů prevence a bezpečnosti všichni přítomní skutečně ocenili,“ řekl místostarosta Petr Nachtmann.

Právě mládež patří k nejohroženějším skupinám v kyberprostoru. „Podle aktuálního výzkumu zažilo přes 42 procent dívek a chlapců ve věku 15 až 19 let vyhrožování na internetu. Víc jak třetina dotazovaných se také osobně sešla s někým, koho znala pouze z online písemné komunikace. Je proto nezbytné, aby tuto problematiku detailně znali ředitelé našich škol a školní metodici prevence, a věděli, jak na ni reagovat,“ navázala místostarostka Yvona Wojaczková.

Podle dostupných statistik jen ve Zlínském kraji vzrostla v uplynulých letech kyberkriminalita o 200 %. Město Valašské Meziříčí proto ve spolupráci s místní městskou policií a za podpory Ministerstva vnitra chystá další akce pro školy a širokou veřejnost.

„Na začátek listopadu jsme naplánovali Dny bezpečného internetu. Během nich představíme žákům 7. a 8. tříd základních škol nástrahy online prostředí, i to jak se proti nim účinně bránit. V podobném duchu se ponese také setkání s učiteli místních škol. Na úterý 7. listopadu jsme pak od 17 hodin připravili v Kině Valmez speciální Cyber Show pro širokou veřejnost. Odborníci na tuto problematiku řeknou návštěvníkům, jak se účinně bránit,“ doplnil pozvánku Jan Camfrla, ředitel Městské policie Valašské Meziříčí.