Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Kultura

Režisér Hynek Bočan​ převzal na Zlín Film Festivalu Zlatý střevíček

Hned v úvodu 64. ročníku obdržel za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež cenu Zlatý střevíček režisér a scenárista Hynek Bočan.


Autor: Zlín Film Festival

Hynek Bočan se významným způsobem zapsal do srdcí mnoha generací dětských diváků. „Připomeňme například zdařilou adaptaci Rychlých šípů, která byla uvedena jako seriál pod názvem Záhada hlavolamu (1963), či již kultovní pohádku S čerty nejsou žerty (1984), která letos slaví 40 let,“ zdůvodnila umělecká ředitelka Markéta Pášmová udělení ocenění a dodala, že mezi jeho nejznámější televizní díla, byť nejsou určena dětem, patří například televizní seriály Přítelkyně z domu smutku či Zdivočelá země, které zpracovávají témata nesvobody a bezpráví.

Sám režisér reagoval na informaci o ocenění překvapeně, ale s neskrývanou radostí: „Je to významná cena, udělená na světově uznávaném festivalu, ocenění celoživotní práce, potvrzení, že nebyla marná. Co víc si může tvůrce přát? Moc si toho vážím,“ popsal své pocity Hynek Bočan. Sošku Zlatého střevíčku převzal režisér a scenárista z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury během slavnostního zahájení ve čtvrtek 30. května.

Hynek Bočan se tak stal třicátým prvním držitelem tohoto čestného ocenění. Tradice ceny, kterou si ze Zlína odváží, sahá do roku 1997, kdy se prvním oceněným stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. V minulosti Zlatý střevíček převzali například Iva Janžurová, Eliška Balzerová, Karel Gott, Zdeněk Svěrák, Adolf Born, v loňském roce potom Pavel Nový a Zlata Adamovská.