Nejnovější zprávy: ​Týden kultury přiveze do Velkých Karlovic známé herce, koncerty a Rodinný den Zlínem poběží na dva tisíce závodníků. Čekejte omezení dopravy

Aktuálně

Nový parkovací dům v Kroměříži pojme 137 aut

Kroměříž zahájila ostrý provoz parkovacího domu, otevřela i nové centrum pro turisty.


Autor: Město Kroměříž

Kroměřížská radnice zahájila 2. června ostrý provoz parkovacího domu ve Velehradské ulici. Otevřeno bylo také nové turistické centrum, které je součástí objektu, a zpřístupněno bylo i veřejné prostranství u parkovacího domu s unikátní mozaikou. „Parkovací dům i jeho příslušenství je hotové a může začít sloužit lidem. Těší mě, že na začátku sezony otevíráme centrum pro turisty, které bude jejich vstupní bránou do Kroměříže,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst je vyhrazeno pro handicapované. Město očekává, že v letní sezoně parkovací dům využijí turisté a celoročně lidé, kteří dojíždějí do Kroměříže autem za prací. Parkovací dům budou užívat i cyklisté, na veřejném prostranství totiž budou stojany pro 35 jízdních kol. Radnice uvedla parkovací dům do zkušebního provozu v únoru. „Ve zkušebním provozu se neobjevil žádný problém, který by bránil řádnému užívání stavby,“ dodal Němec.

Náklady na stavbu parkovacího domu, včetně přípravných prací, činí zhruba 96 milionů korun. Stavěla ho společnost GEMO z Olomouce. Přípravné práce a stavbu loubí, zastřešení veřejného prostranství, obstarala kroměřížská firma VW Wachal. „Obě společnosti odvedly opravdu dobrou práci. Rád bych poděkoval všem, co se na díle podíleli,“ doplnil kroměřížský starosta. Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci asi 51 milionů korun. Parkovací dům budou užívat i cyklisté, na veřejném prostranství totiž jsou stojany pro 35 jízdních kol.

Motorista, který odstaví v parkovacím domě vozidlo na celý den, zaplatí 50 korun. Třicet minut parkování je zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se platí desetikoruna. Maximální částka za parkovné v parkovacím domě za den je zmíněných 50 korun. Parkovací dům je v provozu od pondělka do neděle nonstop. Parkovné se ale platí jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny je parkování zdarma. Po zaplacení parkovného má řidič 15 minut na odjezd. Ztráta parkovacího lístku je zpoplatněna částkou 500 korun.

O provoz turistického centra nazvaného Informační služby se stará Knihovna Kroměřížska. „Bude poskytovat základní informační servis pro turisty, kteří zde dostanou mapy města, ale také informace o kulturních akcích v Kroměříži. V budoucnu zde plánujeme i malé výstavy a akce pro veřejnost,“ řekla ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková. Součástí centra je i veřejný internet, a to na dvou počítačích. Zájemci si zde budou moci vypůjčit i dokumenty o Kroměříži a blízkém okolí. K dispozici budou i časopisy a beletrie i koutek pro děti. Centrum má stejně jako parkovací dům i veřejné toalety. V červnu bude ve zkušebním provozu otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.