Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí zve na dvě unikátní výstavy. Mezi řadou unikátních exponátů objevíte stínidlo, které před 110 lety zdobilo hlavní schodiště legendárního Titanicu.


Autor: Muzeum regionu Valašska

Lampa je součástí výstavy Mezi sklem věnované 80. výročí založení sklářské školy ve Valašském Meziříčí. Studenti a učitelé ji vyrobili podle originálu, jež se nachází ve sbírce Muzea regionu Valašsko.

Firma S. Reich & Co z Krásna nad Bečvou tato stínidla vyráběla od roku 1906 v několika variantách a anglický trh patřil k největším odbytištím firmy. Původní stínidlo z Titanicu dnes z pochopitelných příčin není možné spatřit. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí ve spolupráci s ateliérem In luco zhotovila jeho funkční repliky v omezené edici 20 kusů,“ uvedla kurátorka výstavy Kamila Valoušková.

„Prostřednictvím projektu INTERREG jsme pořídili technologie, přístroje a software umožňující skenování historických skel, následnou výrobu modelu na 3D tiskárně a konečně zhotovení kovové formy na CNC obráběcím centru. Replika stínidla z Titanicu byla první realizací využívající těchto nových technologií," doplnil ředitel školy Jiří Pivovarčík.

Ikonické výrobky firmy S. Reich & Co si můžete na zámku Kinských prohlédnout i v originále. Stačí navštívit druhou z dvojice hlavních výstav Světlo s vůní petroleje, která připomíná 170 let od založení krásenské sklárny.

„Představuje petrolejové lampy i skla určená k různým zdrojům světla, která se vyráběla mezi lety 1855 až 1934. Návštěvníci zároveň mají možnost seznámit se s celou dynastií rodiny Reichovy, rozsahem jejího sklářského impéria a samozřejmě i historií sklárny,“ přiblížila kurátorka.

O historii vyhlášené huti se můžete dozvědět více i v rámci přednášky Krásenská sklárna objektivem času, která proběhne na zámku Kinských v sobotu 22. června od 17 hodin.

Další podrobnosti na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.