Nejnovější zprávy: Začala rekonstrukce Čiperovy vily, vznikne zde kulturní a kreativní centrum ​Památník rodáka z Hrachovce kardinála Bauera září novotou

Společnost

MHD v Kroměříží zdražuje. Za lístek si cestující připlatí dvě koruny

​Nezbytná obměna vozového parku, vyšší náklady na provoz i státem přijaté daňové změny si vyžádaly zvýšení jízdného v kroměřížské MHD v Kroměříži.


Autor: Město Kroměříž

Většina lístků na jednotlivé jízdy zdraží od ledna 2024 o dvě koruny, mění se i ceny časových jízdenek. Senioři nad 70 let si budou moci koupit celoroční kartu za 200 korun.

„Náklady města na provoz MHD se stále zvyšují. Od ledna k tomu přibude vyšší daň, kterou stát uvalil na jízdné z MHD. Obnovujeme také vozový park, což je nezanedbatelná položka v nákladech na MHD,“ uvedl místostarosta Karel Holík, jenž je jednatelem Kroměřížských technických služeb (KTS), které MHD ve městě provozují.

Město letos na provoz MHD doplácí asi 16 milionů korun. „V návrhu rozpočtu na příští rok se tato částka zvýšila zhruba na 19,3 milionu korun. Navýšením ceny jízdného se doplatek sníží, byť pouze zhruba o dva miliony korun. Zdražení jízdného považujeme za mírné, a to i s ohledem na to, že současný ceník MHD se měnil naposledy v roce 2011,“ doplnil místostarosta Jan Hebnar, který je také jednatelem společnosti KTS, kterou stoprocentně vlastní město.

Podle ředitele KTS Mariana Vítka návrh ceníku vychází mimo jiné i z porovnání s konkurenčním dopravcem. „I po zmíněném zdražení vychází kroměřížská MHD pro cestující výhodněji. A to i pro seniory od 70 let, kteří nově budou platit ročně 200 korun, což měsíčně vychází na necelých 17 korun. Tuto položku mají v současné době zavedena i jiná města a uplatňuje ji i náš přímý konkurent. Pro zajímavost, v ceníku KTS z roku 2011 senioři platili dokonce 600 korun za rok,“ popsal Vítek.

Základní, v hotovosti či bankovní kartou hrazená jízdenka bez přestupu, bude stát místo stávajících 13 korun patnáct Kč, zlevněná pro děti do osmnácti let i pro studenty do 26 let s ISIC kartou místo šesti korun osm. Při bezhotovostní platbě čipovou kartou přijde základní přestupní jízdenka na 25 minut místo osmi na 11 korun, zlevněná bude stát místo stávajících čtyřech korun šest Kč.

Mění se i ceny časových jízdenek hrazených čipovou kartou. Cena třicetidenní občanské jízdenky se změní od 1. ledna 2024 z 250 na 300 korun a devadesátidenní z 630 na 750 Kč. Třicetidenní zlevněná časová jízdenka pro děti do osmnácti let i pro studenty do 26 let s ISIC kartou bude stát místo 125 korun 150 Kč, devadesátidenní místo stávajících 315 korun 370 Kč. Seniorská jízdenka pro starobní důchodce do 70 let věku a pro invalidy přijde na 30 dnů místo nynějších 125 také na 150 korun a na 90 dnů místo současných 315 na 370 korun.

V příštím roce by MHD v Kroměříži měly zajišťovat i dva nové hybridní autobusy, které kombinují pohon na naftu a na elektřinu. KTS nyní dokončuje výběrové řízení. „Nová vozidla nahradí dvě desítky let staré autobusy značky Volvo. Zvýší se tak komfort pro cestující,“ dodal Holík. Autobusy MHD v Kroměříži loni najely 348 tisíc kilometrů a přepravily 837 tisíc cestujících. Autobusy jezdí na osmi linkách, a kromě území samotné Kroměříže obsluhují také některé místní části města.