Nejnovější zprávy: ​EXPEDICE Z101 aneb tři roky v Africe ve stopách Hanzelky a Zikmunda ​Muzeum vystavuje lampu z Titanicu. Nabízí ji k prodeji

Kultura

Luhačovice hostí festival dětských folklorních souborů. Vyhlásí také Vesnici roku

Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem se letos uskuteční 14. - 17. září. Součástí akce je také vyhlášení soutěže Vesnice roku 2023.


Autor: Město Luhačovice

Již 31. ročník přehlídky malých tanečníků a zpěváků nese tentokrát podtitul Kde domov můj? Téma hledání nového domova zastoupí krajanské soubory z ČR i zahraničí.

„Rozhodně stojí za zmínku soubor Češka Beseda z chorvatského Međuriće, který hrdě vystupuje v původních kyjovských krojích a snaží se český folklor zachovávat stovky kilometrů od své původní domoviny,“ řekl předseda spolku Kulturní Luhačovice a hlavní organizátor Karel Ročák.

Dále se představí židovský soubor Yocheved z Třebíče nebo řecký Antigoni z Krnova. „Jde o děti od pěti let, čtvrtou generaci řeckých emigrantů, kteří po válce přišli do Československa,“ přiblížil Ročák.

Českou republiku bude reprezentovat Jitřenka z Českého Krumlova a Kosiska z Ratiboře. Chybět nebudou ani FS Malé Zálesí, FS Leluja a Dětská skupina žáků ZŠ Dolní Lhota, neboť právě oni jsou na Luhačovickém Zálesí doma.

Organizátoři připravili také bohatý doprovodný program. Kromě tradičního vyhlášení vítěze celonárodní soutěže Vesnice roku se návštěvníci mohou těšit například na tvořivé dílny nebo táborák.

„Nechceme, aby festival byl jen prezentací dětského folkloru, ale především pro děti, aby si jej prožili. Proto bude součástí festivalu i dětská beseda u cimbálu, kde se malí folkloristé mohou seznámit a navzájem se naučit tance svých regionů. A není to jen pro „souboráky“, ale budeme velmi rádi, když se přidají i další děti, které s lidovými soubory nevystupují,“ dodává Ročák.

Vesnice roku 2023

V Luhačovicích se v sobotu 16. 9. uskuteční také vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2023. Vesnici roku organizuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Do finále postoupilo 13 obcí z celé ČR. Dopoledne se finalisté představí na Jarmarku venkova, kde se budou jednotlivé obce z českého, moravského a slezského prostředí prezentovat.

Vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku 2023 bude zahájeno v 16.00 hod na Lázeňském náměstí v Luhačovicích. V rámci programu budou probíhat kulturní vystoupení zástupců fnalistů Vesnice roku 2023. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do Kulturního a kongresového centra Elektra.