Nejnovější zprávy: Kam vyrazit v úmorném vedru? Přehrada nebo koupaliště v Pozlovicích to jistí ​Čtvrt milionu kostek na jednom místě: ve Zlíně se otevře výstava a herna Lego®

Společnost

​Kloboucká základní škola oslaví padesátiny

Padesát let v těchto dnech oslaví Základní škola Valašské Klobouky. Jubilejní týden zahájí ve čtvrtek 9. listopadu školní akademie v kulturním domě.


Autor: Město Valašské Klobouky

V nadcházejícím týdnu pak v úterý 14. listopadu pro-běhne vernisáž výtvarných prací žáků a ve středu 15. listopadu Den otevřených dveří s pestrým programem. Ve čtvrtek 16. listopadu tyto slavnostní akce završí autorské čtení z žákovského almanachu. Rodiče, veřejnost, současní i bývalí žáci a učitelé jsou srdečně zváni.

„Když se v září 1973 po éře legendárních „dřeváků“, neboli dřevěných učeben v Záhumení, soustředilo vzdělávání do jedné nové a velkoryse koncipované školy, byl to pro výuku a výchovu dětí ve Valašských Kloboukách velký krok vpřed. I dnes, po padesáti letech, musíme ocenit nadčasovost tohoto návrhu. Koncept tvořily dvě těsně sousedící hlavní budovy s třídami, odbornými pracovnami a kabinety, třetí budova s žákovskými dílnami, školní kuchyní, tělocvičnami a prostory pro zájmové vzdělávání a čtvrtá budova žákovských šaten,“ uvedl Karel Ptáček, ředitel Základní školy Valašské Klobouky. „Funkčnost dispozic trvá, podmínky je ale potřeba rozvíjet. Od roku 2005 proto škola prochází generální rekonstrukcí a opravami, do kterých město Valašské Klobouky investovalo desítky milionů korun a na stavu budov i vybavení je to vidět. A ruku v ruce s modernizací rozvíjíme i metody vzdělávání,“ poznamenal.

Program oslav se bude věnovat nejen proměnám školy, ale také poděkování všem, bez kterých by se její chod neobešel. „Školu přece dělají školou lidé. Napočítali bychom už stovky pedagogů, vychovatelek a dalších zaměstnanců, kteří se o děti v průběhu let starali. A pak v neposlední řadě generace dětí, které tu získaly základy do života,“ dodal Karel Ptáček.

Děti také dostanou v programu oslav úvodní roli. „Ve čtvrtek 9. listopadu v 18 hodin uvedeme v kulturním domě Klobučan velkou školní akademii, ve které si žáci připraví pro návštěvníky bohatý program. A v úterý 14. listopadu v 15 hodin pozveme veřejnost do vestibulu školy na vernisáž žákovských prací. Vystavíme dětská díla současná, ale také historická,“ pozval ředitel.

Ve středu 15. listopadu pak škola přivítá návštěvníky na Dni otevřených dveří. Rodiče se mohou během prvních dvou hodin přijít podívat na ukázkové vyučování ve třídách svých dětí. „Pamětníci i později narození si pak mohou prohlédnout třídy, odborné pracovny, laboratoře, žákovské dílny, tělocvičny, školní kuchyni, zázemí školy, školní družinu, klub a další prostory. Prohlídku zpestří výstava archivních fotografií a staré školní kroniky, retro fotokoutek i občerstvení v podzimní čajovně nebo fairtradové kavárně,“ přiblížil z programu Karel Ptáček. Finále oslav pak bude patřit autorskému čtení z žákovského almanachu v městské knihovně. Do dětských literárních prací se mohou návštěvníci zaposlouchat ve čtvrtek 16. listopadu v 15 hodin.