Nejnovější zprávy: Cyklostezka do Kvasic je uzavřena kvůli kácení nebezpečných stromů Otrokovická radnice vyvěsí tibetskou vlajku

Společnost

Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

O víkendu se v Kroměříži konal Kroměřížský háčkovací maraton, originální čtyřiadvacetihodinová akce, jejímž cílem bylo vytvořit co největší množství háčkovaných hraček určených pro pacienty Kroměřížské nemocnice.


Autor: Město Kroměříž

Projekt aktuální zvláště před vánočními svátky, které jsou obdobím obdarovávání, pomoci a vstřícnosti, připravilo Zdravé město Kroměříž, které se podílelo na organizačním zajištění maratonu, a Pavla Škorníková, která je autorkou myšlenky a postarala se o hojnou účast tvůrců háčkovaných dárků. Ty dnes odpoledne převzali zástupci Kroměřížské nemocnice v čele s ředitelkou Lenkou Mergenthalovou.

„Háčkovací maraton se setkal s velmi příznivou odezvou účastníků. Do Kroměříže dorazilo tvořit 30 žen, a dokonce i jeden muž. Vzniklo tu a následně bylo předáno 204 výrobků. Klub Starý pivovar, kde se akce konala, ale navštívili také lidé, kteří se chtěli podívat, jak panenky, zvířátka a další postavičky z přízí vznikají, a kteří chtěli sdílet přátelskou a vstřícnou atmosféru, jež tu po celých 24 hodin panovala,“ řekl místostarosta Karel Holík.

Předem přihlášení háčkaři byli rozdělení do čtyř skupin pracujících postupně vždy šest hodin. Pořadatelé ale zaznamenali i mimořádné výkony, kdy čtyři zúčastněné dámy háčkovaly celých 24 hodin v kuse. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se do akce zapojili, kteří přijeli do Kroměříže a usilovně pracovali. Byla jsem mile překvapená zájmem ze strany háčkařů, mých známých i lidí, s nimiž jsem se setkala vůbec poprvé a kteří rádi pomohli dobré věci. Doufám, že jejich krásné výrobky najdou nové majitele, děti a seniory v Kroměřížské nemocnici. A hlavně, že jim hračky udělají radost a pomohou ve složité chvíli,“ uvedla Škorníková.

Háčkované výrobky v Kroměřížské nemocnici dostanou především děti, ale také senioři, a všem jistě pomohou překonat osamění a obavu z nemoci. Ve třech předaných obrovských pytlech plných háčkovaných výrobků bylo 197 hraček a sedm čepiček. Pro výrobce bylo připraveno více než 200 klubíček přízí, z toho 86 jich darovali lidé ve veřejné sbírce, a další přivezli sami háčkaři. Kromě příze se spotřebovalo více než čtyři kilogramy dutého vlákna. Účastníci háčkovacího maratonu dorazili z Kroměříže a okolí, ale také od Neratovic, z Frýdku-Místku, Třebíče, Prostějova, Valašského Meziříčí, Zlína, Otrokovic a dalších míst.

„Plán uspořádat háčkovací maraton je 14 let starý. Jsem velmi ráda, že se jej podařilo zrealizovat, a ještě k tomu v takovém velkém měřítku a s takovým přesahem. Už teď pracujeme na druhém ročníku akce,“ uzavřela Škorníková.