Nejnovější zprávy: Obchvat u Luhačovic má ochránit léčivé prameny. Budovat se začne v roce 2030 Ostrožská jezera lákají k rekreaci a koupání. Jsou ale zdrojem pitné vody

Kultura

Filmový festival ve Zlíně startuje

Zlín Film Festival začíná. Letos se diváci mohou těšit na 289 filmových projekcí na 14 místech ve Zlíně. Festival zahájí norský film Lars je LOL a světová premiéra dokumentu Velký finále PSO a potrvá do 5. června.


Autor: Zlín Film Festival

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě stojí na prahu svého 64. ročníku, který přinese stejně jako v minulých letech bohatý filmový, doprovodný a odborný program v kulisách baťovského Zlína. „Čeká nás sedmidenní filmové dobrodružství, které doufám přinese spoustu radosti, zábavy a snad i poučení našim malým i velkým divákům,“ řekl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Festival tradičně nabízí v dopoledních hodinách projekce a workshopy pro školní kolektivy. „Dopolední kapacita v kinosálech je v tuto chvíli naplněna z 80 procent a podobně je tomu i v případě dopoledních filmových workshopů,“ zhodnotila situaci výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová,

Ve svém filmovém programu nabídne 64. Zlín Film Festival 289 projekcí filmů z 55 zemí světa, mezi nimiž jsou i exotické destinace jako Filipíny, Kolumbie, Ekvádor, Kypr nebo Thajsko.„Z pozice respektovaného mezinárodního festivalu se snažíme do Zlína přivézt nejnovější produkci, která je nabitá pozitivně laděnými příběhy i silnými tématy,“ vysvětlila Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu, a doplnila: „Velmi mě těší, že speciálně letos můžeme našim divákům nabídnout mnoho filmů s nádechem exotiky – tedy něčeho speciálního. Jsme totiž přesvědčení, že prostřednictvím filmů můžeme mladým divákům rozšiřovat obzory. Ukazovat jim, jak a čím žijí mladí lidé na opačném konci světa. Pěstovat názorovou i kulturní toleranci.“

V distribučních předpremiérách promítne Zlín Film Festival mimo Velkýho finále PSO i další tří snímky. Představí se zde koprodukční drama Vzor (Vzornik), které napsal a režíroval Slovinec Nejc Gazvoda, a také pokračování loutkového filmu Malý pán nazvané Velký pán režiséra Radka Berana. Před distribuční premiérou se na festivalu objeví i polsko-česko-slovenská fantasy Čaroděj Kajtek, ve které si zahrál výraznou roli Martin Hofmann.

„V mimosoutěžním programu se kromě jiného zaměřujeme na web seriály pro teenagery a zařazením sekce Vzhůru na olympiádu budeme reflektovat i blížící se sportovní svátek,“ dodala Markéta Pášmová.

Dramaturgové také nově zařadili vlastní výukový projekt „Učíme se filmem,“ který každý všední den v 8:30 hodin na zlínském zámku nabízí pro učitele a žáky praktickou ukázku využití filmu ve výuce pod vedením odborného lektora.

Festival i letos vytváří prostor pro mezinárodní networking filmových profesionálů během Zlín Industry Days. Jedná se o odborný program, který je jako jediný v ČR kontinuálně zaměřený na podporu tvorby pro děti a mládež.Odborníkům a pracovníkům v oblasti pedagogiky bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok Děti bez hranic¿

V rámci svého programu připomenou organizátoři i velká výročí filmových režisérů, kteří část své tvorby věnovali dětem. „Vzpomínat budeme na Oldřicha Lipského, Karla Kachyňu, Františka Vláčila a Zdeňka Rozkopala, kteří by letos oslavili sto let od narození. Neopomeneme devadesáté narozeniny, které slaví právě dnes první dáma dětského filmu, režisérka Věra Plívová-Šimková. A pozornost budeme věnovat i osmdesátým narozeninám dramaturga Jana Gogoly,“upozornila Markéta Pášmová.