Nejnovější zprávy: Nešťastnice chtěla zainvestovat do kryptoměny. Přišla o milion korun Jarní potravinová sbírka Nadace AGEL zasytí potřebné ve Valašském Meziříčí

Společnost

Ekologický SPUR pokryl střechy svých budov solárními panely

Společnost SPUR úspěšně dokončila instalaci dalších fotovoltaických panelů na střechách budov v areálu SPUR. Významně tak rozšířila stávající výkon svých fotovoltaických zdrojů. Veškeré solární zdroje budou pokrývat plochu téměř 15 tisíc metrů čtverečních.


Autor: SPUR

První solární panely uvedla firma do provozu v roce 2018, jejich využití rozšířila pak v roce 2022. Současnou instalací panelů na budovách v areálu firmy ve Zlíně – Loukách a na budově v areálu bývalého Svitu se rozroste jejich počet na více jak 4 500 ks. „Díky stávajícím a novým panelům pokryjeme v průměru 15 % celkové roční spotřeby elektrické energie nutné pro chod naší firmy, která se pohybuje ve výši 13 000 MWh,“ uvedl generální ředitel Tomáš Dudák.

Po dokončení všech plánovaných investic v oblasti solární energie vzroste celkový instalovaný výkon solárních zdrojů společnosti SPUR na 1590 kWp. Investice do fotovoltaiky dosáhnou výše 42 milionů Kč, přičemž firma počítá s návratností do 10 let. SPUR využil při realizaci projektů podporu z MPO.

Projekt je součástí dlouhodobé strategie firmy související s využitím obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny, jehož realizaci započal SPUR už v roce 2018. „Pro nás je udržitelnost v podnikání dlouhodobě jednou ze základních priorit, a už dlouho před nástupem energetické krize jsme proto zahájili přechod na zelené energie. Jen díky tomu jsme nyní už v závěrečné etapě našeho projektu,“ vysvětlil Tomáš Dudák a doplnil, že součástí snahy zvýšit využití obnovitelných zdrojů je také významné snížení spotřeby tepla dodávaného společnosti z teplárny ve Zlíně.

SPUR plánuje prostřednictvím tepelných čerpadel začít využívat odpadní teplo přímo z výroby pro vytápění celého areálu, a díky tomu snížit nákup tepla minimálně o 80 %. Zároveň plánuje výměnu stávajících parních rozvodů v celém areálu za moderní teplovodní předizolované potrubí s výrazně nižšími tepelnými ztrátami.

Společnost SPUR a.s. se sídlem ve Zlíně je tradiční rodinná firma, která se zabývá výrobou plastových výrobků již více jak 30 let. Moderní a prosperující společnost vyrostla na základech Zlínského výzkumného ústavu založeného v roce 1934 firmou Baťa. Při výrobě vychází z vlastních výzkumně vývojových aktivit, které odrážejí aktuální trendy a požadavky současného trhu. SPUR aktuálně zaměstnává 310 pracovníků.