Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Kultura

​Beseda přiblíží historii meziříčských skláren

Další díl cyklu besed o ikonických místech Valašského Meziříčí nechá zájemce tentokrát nahlédne do slavné minulosti dnes již neexistujících skláren v Krásně nad Bečvou. Akce se uskuteční v sobotu 22. června od 17 hodin na tradičním místě v zámku Kinských.


Autor: Muzeum regionu Valašska

Cyklus připravuje Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci se správci Facebook skupiny Valašské Meziříčí objektivem času. Tentokrát se zaměří na místní sklárny, které před 170 lety založila v tehdy samostatném Krásně věhlasná rodinná firma S. Reich & Co.

Krásenské sklárny se staly jedním z největších výrobců osvětlovacího skla ve střední Evropě a sklo se zde vyrábělo až do roku 2003. V průběhu staletí se původní areál rozrůstal směrem k Val. Meziříčí až do 80. let 20. století, kdy moderní provozy nahradily tu nestarší část staré sklárny,“ uvedla kurátorka beseda Ivana Spitzer Ostřanská.

Její kolegyně z Muzea regionu Valašsko historička Kamila Valoušková vám kromě jiného přiblíží i to, jak kdysi sklárna firmy S. Reich & Co vypadala, k čemu která budova sloužila a která z nich se dochovala do dnešních dnů.

„Přijďte s námi zavzpomínat na někdejší slávu největší moravské sklárny a objevovat její zákoutí prostřednictvím historických fotografií a plánů. Jako vždy budeme rádi i za vaše snímky a vzpomínky,“ dodala Ostřanská.