Nejnovější zprávy: Martina Hešová. Neúnavná zakladatelka mládežnických cimbálovek ve Zlíně Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

Kultura

​Barokní hudba zažehne ve Valašském Meziříčí světlo naděje pro ukrajinské maminky s dětmi

Benefiční koncerty špičkového vokálního souboru Czech Ensemble Baroque na podporu Ukrajiny zazní ve Valašském Meziříčí. Veškerý výtěžek ze vstupného věnuje soubor Charitě ve Valašském Meziříčí, která organizuje humanitární pomoc pro lidi nejvíce zasažené válkou, pro prchající maminky s dětmi. Vokální koncert „Věčné světlo v temnotě“ zahájí 5. koncertní sezónu cyklu Bacha na Mozarta! ve Zlínském kraji.


Autor: CEB

„V době, kdy jsme koncerty plánovali, jsme samozřejmě nemohli tušit, jak události posledních dní změní životy lidí po celém světě. O to symboličtější je podtitul koncertu "Věčné světlo v temnotách". Tento text je o naději a její síle. Chceme, aby i náš koncert byl plný naděje nejen duchovní, ale také hmotné, praktické a materiální. Chceme, aby pomohl. Proto jsme se spojili s Diecézní charitou v Brně a ve Valašském Meziříčí a kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován na jejich humanitární sbírku pro Ukrajinu,“ vysvětluje sbormistryně Tereza Válková. „Přispět můžete i přímo na koncertech, protože pomoci není v této chvíli nikdy dost a žádná pomoc není malá. Přijďte pomoci udržet Věčné světlo v temnotě,“ jedním dechem dodala.

Antifona Lux aeterna je součástí requiem, mše za zemřelé. I když by se mohlo zdát, že se jedná a pochmurné až depresivní téma, opak je pravdou. Lux aeterna je tou nejvíce nadějeplnou částí celé zádušní mše. Jejím poselstvím je milosrdenství a oplývá hlubokým citem, který po staletí inspiroval hudební tvůrce ke kompozicím plným světla a křehké krásy. V programu spojující renesanci, baroko a současnost uslyšíte díla autorů jako Allegri, Keckley, Victoria, Lobo, Ešenvalds, Annerio a představena bude také kompozice dlouholetého člena Czech Ensemble Baroque, Jakuba Kubína.

Czech Ensemble Baroque Choir je novým typem sborového tělesa, jehož členové jsou pěveckými profesionály, ale navíc absolventy kurzů autentické interpretace staré hudby u nás i v zahraničí. Sólová aprobace většiny kooperujících zpěváků umožňuje jak provádění děl ve stylu ripieni, tak velkých kantát a oper. Kromě domovského orchestru Czech Ensemble Baroque vystoupil a natáčí vokální ansámbl také se souborem Musica aeterna Bratislava, Akademie für Alte Musik Berlin, Filharmonie Brno, Filharmonie Olomouc, B-Side Band s Vojtěchem Dykem a dalšími. Soubor má na kontě řadu nahrávek pro Supraphon, European Broadcasting Union, Český rozhlas, Českou televizi aj.

Fotogalerie