Nejnovější zprávy: Cenu starosty Vsetína získal postižený trenér mládeže Herda Boj s komáry v Otrokovicích nekončí. Letos pokračují v hubení larev

Společnost

​Zlínský kraj finančně podpoří vzdělávání mladých lékařů

Motivovat zkušené lékaře k tomu, aby ve svých ordinacích zaučovali začínající kolegy, chce Zlínský kraj prostřednictvím nové dotace. Na podporu těchto takzvaných rezidenčních míst, kde budou mladí lékaři získávat profesní zkušenosti, má kraj vyčleněno celkem 4,7 milionu korun.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Státem dotovaná takzvaná rezidenční místa pro jednotlivé zdravotnické obory vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví. „Chceme na tento program navázat a zkušené zaučující lékaře motivovat navíc i částkou z krajského rozpočtu, která může být ve výši až deset tisíc korun měsíčně. Minimální doba vzdělávání je u všeobecných praktických lékařů tři roky, v případě pediatrů pak čtyři a půl roku,“ uvedla náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Zlínský kraj, stejně jako ostatní kraje republiky, trpí nedostatkem zdravotnického, lékařského i nelékařského personálu. Projevuje se to zejména nedostačujícím počtem lékařů v oblasti primární péče a ambulantních psychiatrů. Většina z nich je starších 50 let.

„Především v menších a odlehlých částech regionu hrozí, že v horizontu patnácti let odejde velká část lékařů a tato péče nebude zajištěna. I když má systémové řešení nedostatku lékařů v rukou stát, jako kraj na něj nemůžeme čekat. Jednou z možností, jak tomu předejít, je právě podpora vzdělávání mladých kolegů a jejich motivace k tomu, aby zůstali v regionu,“ dodala Olga Sehnalová.