Nejnovější zprávy: ​Zámek Lešná u Valašského Meziříčí ovládne krása rozkvetlých jiřin Neznámý vandal poničil předvolební bannery svastikou

Kultura

​Zlínská výtvarnice vystavuje na soutěžním bienále v Pittsburghu

Skleněný obraz Reflection sklářské výtvarnice a ředitelky Galerie Václava Chada ve Zlíně Miroslavy Ptáčkové byl vybrán mezi umělecká díla, která vystaví bienále The Elisabeth R. Raphael Founder’s Prize Exhibition v americkém Pittsburghu.


Autor: Kristýna Kupčíková

Velký úspěch zaznamenala talentovaná zlínská sklářka Miroslava Ptáčková. Dostala se do finálního výběru poroty, která volila účastníky letošní výstavy The Elisabeth R. Raphael Founder’s Prize Exhibition. Toto bienále prezentuje excelentní výstupy v materiálu skla na téma Transformace od 17 vybraných umělců z celého světa. Ptáčková se přihlásila do otevřené výzvy pořadatelů výstavy a uspěla na základě zaslaného životopisu a fotografií svých prací.

Pro výstavu pak vytvořila nový obraz. „Předcházel tomu delší proces, kdy jsem nejprve chodila po Zlíně a fotografovala v detailu různá místa, kolem kterých chodím. Následovala pak kresba a malba na papír a v závěru pak realizace do materiálu skla,“ uvedla autorka.

Výsledný obraz Reflection o rozměru 60 x 80 centimetrů je kombinací škrábaného zrcadla a skla, leptaného skla a barvy. „Odraz. Lesk. Mat. Průsvitnost. Vrstvení. Odolnost. Křehkost. Úsilí vede k hledání různých možností výrazu a v nekonečném prostoru se začíná lehce vymezovat směr,“ dodává charakteristiku Miroslava Ptáčková.

„Obraz je netendenční, a přitom určitě obstojí v celosvětové konkurenci. Je to krásná skleněná věc stvořená alchymistkou, která se blíží k tomu, co je právě ve vzduchu,“ přidává své hodnocení výtvarný pedagog Pavel Preisner. „Obraz má reálný prostor i prostor iluzivní. Tvoří tabuli, neobyčejnou podívanou. Po moderně, postmoderně, radikální obhajobě zvláštního, žijeme v čase svobody, protože není dominantní žádný trend, vyčnívá jen to výjimečné. A to je i případ Miroslavy Ptáčkové.“

Obraz Reflection bude prezentován společně s díly dalších finalistů ve výstavních prostorách Contemporary Craft v americkém Pittsburghu od 8. září a bude bojovat u poroty, která ze 17 autorů z celého světa vybere jednoho celkového vítěze.

O autorce

Miroslava Ptáčková (roz. Kupčíková, *1990 ve Zlíně) je česká sklářská výtvarnice, sochařka, kurátorka a produkční. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor Kamenosochařská tvorba (2005-2009). Následně pokračovala ve studiu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně (2009-2014 MgA.; 2015-2022 Ph.D.) v Ateliéru Design skla. V současné době je vedoucí Galerie Václava Chada ve Zlíně a zakladatelkou projektu Zlín Design Market. Aktivně se účastní samostatných i skupinových výstav v Česku i zahraničí. Nyní žije a pracuje ve Zlíně.

Více na www.ptackovamiroslava.com a IG @ptackovamiry.

O výstavě

Contemporary Craft prezentuje současné umění v řemeslných materiálech (hlína, vlákno, kov, smíšená média, sklo, papír/knižní umění a dřevo) od mezinárodních, národních a regionálních umělců od roku 1971. V rámci 25. výročí založila Contemporary Craft v roce 1997 bienále The Elisabeth R. Raphael Founder’s Prize Exhibition pro excelentní výstupy v oblasti současného umění a řemesla. Určené médium se mění s každým bienále.

V roce 2022 budou na bienále prezentovány excelentní výstupy v materiálu skla na téma Transformace od 17 vybraných umělců z celého světa. Hlavním cílem The Elizabeth R. Raphael Founder’s Prize je povzbudit tvorbu, reflektovat vývoj mezinárodního sklářského umění představením vynikajících děl a výsledků v oblasti současného řemesla jak u světově uznávaných umělců, tak děl začínajících umělců. Více na https://contemporarycraft.org/ a https://contemporarycraft.org/exhibitions/elizabeth-r-raphael-founders-prize/.