Nejnovější zprávy: Zlín dětem nabídne trochu jiný cirkus V Uherskohradišťské nemocnici se letos narodilo už 560 dětí

Společnost

​Zlínská univerzita zboří budovu technologické fakulty. Postaví ji znovu

Nejstarší budova zlínské univerzity U1, Fakulta technologická, se bude bourat. Na stejném místě se pak do čtyř let postaví úplně nová, moderní a odpovídající dnešním standardům. Rozhodlo o tom vedení univerzity poté, co si nechalo udělat expertní posudek od Kloknerova ústavu ČVUT v Praze.


Autor: UTB Zlín

Budova, kde Fakulta technologická sídlí, pochází z roku 1932. Její stavebně - stav je po devadesáti letech intenzivního využívání za hranicí životnosti. Experti z Kloknerova ústavu provedli vyhodnocení všech doposud provedených technických průzkumů a posudků statického stavu budovy. Závěr posudku jednoznačně doporučuje demolici budovy a vystavění budovy nové.

„Zásadním problémem je statika budovy. Konkrétně železobetonový nosný systém, jehož pevnost je tak nízká, že jej nelze ani považovat za železobeton a nelze jej podle současně platných norem vůbec posuzovat," popisuje současný stav kvestor UTB RNDr. Alexander Černý. Z doporučení Kloknerova ústavu také vyplynulo, že rekonstrukce budovy by byla technicky náročná a krajně nehospodárná. „Proto jsme se rozhodli budovu po více než 50 letech definitivně opustit,“ doplňuje kvestor Alexander Černý.

„Bylo potřeba přestěhovat plochu o rozloze kolem 7500 m2, což zhruba odpovídá rozloze jednoho fotbalového hřiště, přičemž to pomyslné hřiště bylo plné laboratoří, učeben, kanceláří, tedy laboratorních přístrojů a vybavení, nábytku a spousty dalších věcí,“ popisuje Petra Svěráková, mluvčí zlínské univerzity.

Před vlastním zahájením demolice musela univerzita získat povolení od památkářů a splnit další nezbytné legislativní kroky, což se podařilo. Demoliční práce na objektu tak začnou během letošního října. Zároveň bude vyhlášena soutěž o návrh nejvhodnějšího architektonického řešení novostavby.

„Na straně jedné nás to přeci jen trošičku mrzí, přeci jen mluvíme o budově, kterou svého času pravděpodobně navštěvoval i Jan Antonín Baťa a kde naše fakulta strávila více než 50 krásných let. Zároveň se ale velmi těšíme. Nová budova nabídne nové možnosti, a my tak budeme moci posunout úroveň vysokoškolského vzdělávání ve Zlíně zase o kus dál,“ říká děkan Fakulty technologické prof. Roman Čermák.

„Po více než 50 letech činnosti fakulty technologické tak budeme mít konečně prostory, které jsou projektovány pro výuku a výzkum v oblasti strojírenství, materiálů a technologií 4.0, tedy vysoké a prostorné halové laboratoře. A také mnohé další, odpovídající 21. století,“ dodává rektor UTB prof. Vladimír Sedlařík.

Na fakultě studuje přibližně 1700 studentů a pracuje kolem 180 zaměstnanců. V budově, kterou bylo nutné vystěhovat, se nacházelo na 30 laboratoří, 10 seminárních místností a 2 velké posluchárny.

Novostavba bude respektovat stávající objemové uspořádání areálu, tj. nový objekt bude vystavěn v původní půdorysné stopě a v původním objemu, ale s využitím soudobých konstrukčních materiálů a v novodobém architektonickém stylu. Interiérové dispoziční řešení bude zohledňovat požadavky Fakulty technologické na umístění velkých strojírenských zařízení, které se aktuálně nachází v náhradních prostorách. Stejně tak se mohou studenti těšit na moderní laboratoře a vysoce moderní zázemí.

Demolice, následná výstavba a vybavení nové budovy si vyžádá investici ve výši přibližně 540 milionů korun. Otvírat by se měla v září roku 2025.