Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Společnost

Zlín letos kvete v barvách města - modré a žluté

Obyvatelé Zlína se mohou těšit v rozkvetlých ulicích a sadech z květin v barvách svého města. Zahradníci se na letošní výročí 700 let jeho založení chystali už od loňského podzimu.


Autor: Město Zlín

Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína plánuje vždy minimálně s půlročním předstihem, jak budou vypadat jednotlivé záhony v další sezóně. Stejně tak se již v loňském roce rozhodl, že v rámci významného jubilea 700 let od první písemné zmínky oslaví tuto událost na všech sezónních záhonech ve městě a nechá je rozkvést ve zlínských žluto-modrých barvách.

První záhony a to cibulovinové a dvouletkové byly založeny již během loňského podzimu. Žluté a modré macešky v různých velikostech květů a modré pomněnky začaly zdobit záhony již před zimními měsíci, zatímco cibule se zatím skrývaly v zemi. Na jaře se pak narcisy, hyacinty, tulipány a ladoníky rozzářily v plné kráse.

Během jarních měsíců se postupně zakládaly další záhony různých typů. „Na začátku května byly na 17 lokalitách osety téměř všechny plochy pro letničkové výsevy speciálně namíchanou Zlínskou směsí a nyní se můžeme těšit z květů měsíčků, chrp, aster, cínií, afrikánů, sluncovek, třapatek, černuch, brutnáků a dalších na 1 050 m2. Významné záhony na náměstí Míru, v parku Komenského, sadu Svobody a vybraných lokalitách na Jižních Svazích byly osázeny v druhé půli května mladými rostlinkami letniček, které budou kvést až do konce října, sdělil náměstek primátora pro oblast městské zeleně, Bedřich Landsfeld. Potěší nás tak květy letních jiřin, slunečnic, hledíků, surfinek, krásenek, šalvějí a dalších.

Na náměstí Míru se při této příležitosti osázely i betonové mobilní nádoby nejen letničkami a trvalkami ve žluto-modrých barvách, ale vše bylo doplněno také mladými stromky jabloní. Tato kompozice má evokovat louku v rozkvetlém valašském sadu a takto zviditelnit region města Zlína.

Jako připomenutí funkcionalistického Zlína bylo pod Gahurovým prospektem, v ploše mezi ulicemi Štefánikova a tř. T. Bati, založeno 7 záhonů, kdy každý pás připomíná jedno století města. Tak jako posledních 100 let nastal největší rozmach města, i zde se po odkvětu jarních cibulovin plocha v létě změnila již jen na jeden záhon, kdy pásy letních lilií evokují pravidelné uspořádání města a přesev letničkového výsevu sjednotí plochu do jednoho pravidelného celku.