ZLIN.AI: Jan Vlk chce udělat ze Zlínského kraje lídra v aplikované AI
Jan Vlk letos založil organizaci ZLIN.AI, která má pomoci celému Zlínskému kraji, aby se stal špičkou v aplikované umělé inteligenci. Jak toho chce dosáhnout? A co dělat, aby kraji neujel pomyslný technologický vlak? O tom se rozpovídal v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

Autor: archiv Jana Vlka
Umělá inteligence se stává neodmyslitelnou součástí moderního světa a zasahuje do všech oblastí života. Urychlit její nasazení v kraji a pomáhat a vzdělávat širokou veřejnost, firmy či instituce chce organizace ZLIN.AI. „Neexistuje obor, kterého by se příchod umělé inteligence nedotkl,“ připomíná Jan Vlk.
Jak jste se dostal k umělé inteligenci?
Celý můj život jsem se zajímal o nejnovější technologie a inovace. Řekl bych, že je to zakotveno v mé DNA a velmi mě to baví. O umělou inteligenci jsem poprvé zavadil náhodou v roce 2019, kdy jsem pro svůj startup hledal jednoduchého konverzačního chatbota. Tehdy bylo téma AI velkým buzzwordem (nové téma, pozn. red.) a neexistovala tam žádná důvěra. Zásadní zlom nastal v roce 2022, kdy vypukla AI mánie, která trvá dodnes.
Co vás na AI zaujalo?
Vlastně jsem si ve své ADHD fantazii začal velmi jednoduše představovat, co všechno by se inteligencí, která je podobná lidské, dalo dělat a začalo mě to fascinovat. Začal jsem tedy studovat, co všechno už existuje, kde se využívá, co umí a co by mohla umět a už jsem u toho zůstal.
Vzpomínáte si, kdy jste vy sám poprvé použil umělou inteligenci?
S umělou inteligencí jsem se setkal při hledání konkrétních řešení pro klienty z různých oborů, jako je pojišťovnictví, strojírenství, stavebnictví a další. Řešilo se vytěžování výkresové dokumentace, naceňování zakázek, vytěžování faktur a podobně. Takové docela nezajímavé technické záležitosti. V roce 2019 to nebyl žádný pokec s umělou inteligencí nebo generování obrázků, to neexistovalo. Byla to celkem náročná práce s daty a datovou vědou.
Jak nyní využíváte AI v běžném životě?
Používám ji téměř na vše, kde mi může usnadnit práci a čas. Nerozumím totiž vůbec tomu, proč bych se měl namáhat, když mi může něco pomoci a být v tom lepší jež já. Pomáhá mi v běžných věcech. Umí perfektně pracovat s textem, umí překládat, kontrolovat gramatiku, ale i náročné věci jako tvorba byznys plánů a těžce řešitelných věcí. Dříve jsem musel vše vymýšlet, dnes stačí v bodech sepsat nějaký koncept a AI vám to vypracuje daleko rychleji. Dokáže složité úvahy formulovat do pochopitelných vět. Je to zkrátka neuvěřitelně schopný pomocník. Jo, a učím se s ní dobře angličtinu. (směje se)
Letos jste také založil organizaci ZLIN.AI. Jak vás to napadlo?
Hlavní inspirace přišla z Prahy a Brna, kde už takové organizace existovaly a já s nimi byl v úzkém kontaktu. Současně jsem se za těch pár let poznal s širokou komunitou lidí kolem AI jak z akademické, tak firemní scény. A jakožto zlínský patriot jsem si řekl, že něco takového musíme mít i tady, protože umělá inteligence je tak obrovské téma, že si zaslouží absolutní pozornost. Potřebujeme, aby Zlínský kraj zkrátka nezaspal a posouval se kupředu.
Co je přesně organizace ZLIN.AI? Jaký je její cíl?
Jsme organizace, která se snaží o to, aby byl Zlínský kraj špičkou v aplikované umělé inteligenci. Z technologického hlediska se už totiž nedostaneme k těm nejhodnotnějším technologiím, které jsou vymyšlené ve Spojených státech a jiných zemích. Ale v čem může být náš region skvělý, je právě aplikovaná AI. Chceme pomoci formovat Zlínský kraj tak, aby byl v této oblasti lídrem. V praxi to znamená, že vezmeme umělou inteligenci a snažíme se ji aplikovat na různé obory nebo vymyslet jiné způsoby užití. Naše mise je zkrátka akcelerovat nasazení umělé inteligence v kraji a pomáhat a vzdělávat širokou veřejnost, firmy a instituce.
Jak to vypadá v praxi?
V ideálním případě byste za námi mohl přijít a pobavit se, jestli je nějaká varianta, jak zefektivnit vaši firmu pomocí AI. Jedna z klíčových oblastí je vzdělávání – protože abyste něco dobře adaptoval, musíte to také dobře znát. Organizujeme proto workshopy, konference a další akce, abychom vzdělávali širokou veřejnost, firmy a instituce. A pak jsou tu další pilíře, pomáháme vybírat dodavatele, doporučujeme případy užití a poradíme, jak adaptovat umělou inteligenci ve firmách a další.
Zůstaňme ještě u vzdělávání. Letos jste ve Zlíně pořádali DNY.AI. Co všechnonabídly?
Nabídly celkem dvanáct velmi pestrých událostí, které se věnovaly problematice umělé inteligence. Konkrétně se jednalo o dvě konference, sedm workshopů a dvě přednášky. Za asi nejzajímavější považuji konferenci zaměřenou na konkrétní příklady a inspiraci z reálných projektů a konferenci věnovanou Zlínu, která se týkala budoucnosti dopravy v době umělé inteligence.
Kolik lidí na tuto akci v krajském městě zavítalo?
Celkem akci navštívilo 405 lidí, což je pro nás obrovský úspěch vzhledem k tomu, že ZLIN.AI je teprve na začátku a pracuje s malým týmem. Návštěvníci byli z řad firem, institucí, studentů i široké veřejnosti.
Jak se z vašeho pohledu veřejnost a firmy v regionu, potažmo v celém Česku, staví k umělé inteligenci?
Firmy si dobře uvědomují, že nesmí zaspat, což je velmi pozitivní. Vzdělávají své lidi, daří se naplňovat konference, workshopy a jiné vzdělávací akce. To je velmi dobrá zpráva. Druhá věc už ale není natolik pozitivní – když se firmy rozhodnou zavádět inovace, nastává klasický český problém: mají strašně slabou vůli věci měnit a v cestě je hodně překážek, které inovacím brání. Já jsem v tomto otevřený a kritický, je třeba věci říkat věci nahlas, taková je situace.
To zní hodně skepticky. Proč si myslíte, že to tak je?
Když to vezmu hodně ze široka, tak klíčový problém je, že jde všechno strašně pomalu. Firmy například nemají operativní finanční rezervy na inovace, takže když přijde na lámání chleba, tak než získáte finance i na malou inovaci, trvá to několik měsíců až rok. A to i u malých částek. Firmy v zahraničí mají standardně vyčleněny operativní finance, které mohou využít bez složitého schvalování, a vše je tak daleko více akcelerované. I za cenu, že se vše nemusí povést.
Jak v tomto případě může pomoci právě ZLIN.AI?
Snažíme se firmám i institucím být takovým majákem, rozkrýt oblasti umělé inteligence tak, abychom je mohli inspirovat, usnadnit jim rozhodnutí a podat pomocnou ruku. Firmy, ale i instituce začínají být zavalené nabídkou, ale celý obor je na začátku, takže je těžké se rozhodovat. Být součástí naší komunity znamená být přímo u zdroje informací. A informace jsou klíč.
Co tedy dělat pro to, aby nám neujel technologický vlak?
Firmy i instituce by situaci měly začít brát seriózně, protože svět je daleko před námi. Měly by zlepšit své procesy pro zavádění inovací. Mám dvě velmi jednoduché rady. Za prvé, vytvořit ve vlastních řadách klidně malou pracovní skupinu, která se bude umělou inteligencí zabývat interně, a za druhé zrychlit a zjednodušit proces financování inovací tak, ať mohou lidé experimentovat. Experimenty jsou jedna z cest, jak si osvojit technologie, protože to zkoušíte v praxi.
Mnoho firem se třeba domnívá, že jejich oboru se AI netýká, je to tak?
Ať se podíváte na jakoukoli firmu, každá má nějakou administrativu, účetnictví, zpracovává faktury, má logistické operace a podobně. Takže i když je jejich finálním produktem železná tyč, tak dané firmy mohou AI využít v celé řadě procesů. To je asi to nejzásadnější sdělení – neexistuje obor, kterého by se příchod umělé inteligence nedotkl.
JAN VLK
● Narodil se v roce 1976.
● Vystudoval automatizační a řídící elektrotechniku.
● Pracoval pro nadnárodní společnosti DELL, Intel, Škoda Auto a další.
● Působil jako seniorní obchodník v IT, zakladatel marketingové společnosti, zakladatel technologických startupů, podnikatel.
● Je ženatý, s manželkou Veronikou má devatenáctiletého syna Jana.
● Mezi jeho záliby patří rekreační sporty – fotbal, lyžování, box a tenis. A také film a hudba.
● Zajímá se o věci veřejné, celospolečenský přínos, udržitelný růst a ekologii.
O ZLIN.AI
Je to profesní organizace, která vznikla na začátku roku 2024 a jejím hlavním cílem je orientace na akceleraci umělé inteligence v celém zlínském regionu. Zakladateli jsou zlínští patrioti v čele s Janem Vlkem.