Ženy v byznysu: Nika a Klára propojily jógu, přátelství a podnikání
Nika Vojůvková a Klára Valčíková, dvě certifkované lektorky jógy ze Slavičína a Valašských Klobouk, které k józe, podnikání a především přátelství před pár lety svedly mateřské dovolené a touha přiivést jógu do našeho malebného regionu.

Autor: archiv Niky Vojkůvky
Skrze jógu se jim podařilo vytvořit provázanou komunitu, která čítá přes 1 200 aktivních členů. Ti s lektorkami jógují naživo v pravidelných lekcích jógy v regionu, jezdí s nimi na jógové víkendy a pobyty nebo cvičí v unikátním online prostoru www.onlinezen.cz. Je v něm je k dispozici přes sto krátkých jógových lekcí různého zaměření a lektorky s ním vloni vyhrály akcelerační start-upovou soutěž Můj první milion.
1. Jak jsme se dostaly k myšlence začít podnikat?
Naše cesty svedla před pěti lety dohromady jóga. Zatímco Klára, tou dobou na mateřské dovolené s druhým dítětem, už ve Valašských Kloboukách aktivně působila jako lektorka jógy a vedla pravidelné lekce, Nika se po patnácti letech v Praze a zahraničí vrátila s rodinou a malým miminkem zpět do rodného Slavičína a začala realizovat nápad otevření jógového studia, do kterého Kláru přizvala coby jednu z klíčových lektorek. Od začátku nás spojovala myšlenka přinést a rozvíjet v našem regionu aktivitu, která spojuje napříč generacemi, zdravotním stavem i sociálním statusem a kterou může dělat bez nadsázky kdokoli. A tou je pro nás obě jóga. Své si v ní najdou ženy i muži, ať už hledají fyzický přínos pro své tělo nebo nastolení psychické pohody a uvolnění stresu. Obě jsme nadšené praktikantky jógy, tedy krok k tomu absolvovat potřebné lektorské kurzy a jógu i vyučovat byl přirozený. Mateřská nám navíc po časové stránce umožnila naše podnikání rozjet, takže jsme se naplno začaly věnovat provozu studia, výuce pravidelných lekcí, pořádání jógových pobytů i natáčení lekcí jógy online.
2. Jaká byla naše motivace k založení vlastního byznysu?
Mateřská nás sice plně zaměstnávala, ale zároveň jsme obě dvě cítily, že formou jógy máme co předat komunitě, která se kolem nás začala formovat a propojovat. Chtěly jsme zkrátka nabyté vědomosti a poznatky z vlastní jógové praxe v našem regionu i mimo něj sdílet a šířit i jistou osvětu ve smyslu toho, že jóga není jen pro ženské a že při ní jen nudně nesedíte a nedýcháte.
3. Jaké byly naše začátky? Který moment při budování podnikání přinesl největší rizi?
Začátky podnikání nebyly jednoduché – musely jsme se velmi rychle naučit spoustu nových věcí a alespoň základů o tom, jak takové podnikání vést. Za největší úskalí vlastního podnikání považujeme obvyklý nedostatek času a nutnost skloubit spoustu dalších povinností bez toho, aniž by jiné oblasti našeho života strádaly. Obě jsme přece jen maminky i manželky a staráme se tak jako většina žen o chod našich domácností. Přesvědčily jsme se na vlastní kůži o tom, že podnikání chtě nechtě pohltí obrovské množství času, i když většina tohoto investovaného času není pro okolí viditelná. U nás je to večerní a noční plánování náplní a zaměření lekcí, administrativa, účetnictví, marketing, správa webu a sociálních sítí, komunikace s klienty, hotely, navazování nových spoluprací a spousta dalších neviditelných aktivit. Zlom přišel ve chvíli, kdy jsme se obě vracely zpět do zaměstnání, naše děti byly stále malé a jógový byznys byl rozjetý na plné obrátky. K časové krizi se přidala energetická krize a navýšení nákladů studia, což byly všechno faktory, které nás přiměly provoz studia po dvou a půl letech ukončit. Tím se nám uvolnily ruce a my jsme mohly naše budoucí podnikatelské aktivity nasměřovat z velké části do online prostoru, do rozšíření nabídky stále populárnějších jógových pobytů a do vedení lekcí naživo v různých lokalitách bez toho, aniž bychom přišly o naši pracně vybudovanou komunitu nadšených jogínů.
4. Co nás motivovalo, abychom pokračovaly? Kdo byl pro nás inspirací?
Když nám došlo, že příběh studia končí, ani na moment nás nenapadlo, že spolu se studiem končíme i my. Online prostor nám nabízel mnohem větší svobodu a prostor pro kreativitu, a tak jsme naše další úsilí zaměřily na vytvoření online platformy, na kterou jsme začaly pravidelně umísťovat předtočené lekce jógy dostupné komukoli, kdekoli. Zlom nastal ve chvíli, kdy jsme se s naším nápadem online lekcí jógy bez nějakých zvláštních ambicí přihlásily do start-upové soutěže Můj první milion, kterou každoročně pořádá Technologické inovační centrum Zlín. Na základě impulsu z naší úvodní prezentace do soutěže a díky následným osmi nabitým týdnům jsme původní platformu kompletně přetvořily. Vytvořily jsme a spustily vlastní webové stránky www.onlinezen.cz, zdvojnásobily jsme počet předtočených lekcí a vytvořily čtyři ucelené členské balíčky, umožnily jsme platbu členství skrze oblíbené zaměstnanecké benefity jako je Pluxee nebo Benefity.cz. Mimo jiné jsme i nasmlouvaly několik velkých firem jako EY nebo Kooperativa, které členství na ONLINE ZENu zprostředkovaly pro své zaměstnance. Porota soutěže naši píli ocenila a vyhlásila nás celkovými vítězi akcelerační soutěže Můj první milion za rok 2023. O pár měsíců později nás město Valašské Klobouky rovněž vyhlásilo Začínajícím podnikatelem roku 2023. Obě ocenění pro nás znamenala velkou poctu, ale především nás nakopla a navedla na cestu, kterou se dál s jógou chceme ubírat.
5. Jakou radu bychom daly ženám, které teprve začínají s podnikáním nebo o tom přemýšlejí?
Jestli máte nápad nebo sen, který toužíte realizovat, na nic nečekejte a běžte do toho. „Lepší doba“ ani „správný okamžik“ neexistují. Pokud máte ve svém okolí spřízněnou duši, zvažte, jestli do podnikání nejít spolu – to, že na ZEN jsme dvě a můžeme se na sebe plně spolehnout, se nám každý den vrací.
6. Jaká je naše dlouhodobá vize v podnikání?
Dál chceme jógu přibližovat širší veřejnosti a budovat tak silnou propojenou jógovou komunitu, ať už prostřednictvím firem, které naše lekce předplácí pro své zaměstnance, nebo s jogíny napřímo. archiv Niky Vojkůvky Věříme, že jóga by měla být dostupná všem, kdykoli a kdekoli, takže se dál soustředíme na zlepšování ONLINE ZENu, na sebevzdělávání nás coby lektorek a podnikatelek a těšíme se z realizací našich zenových jógových pobytů. Každý jeden spokojený klient je pro nás motivací pokračovat a přicházet stále s novými nápady.
7. Jakou největší výzvu jsme překonaly?
My jsme v začátcích zcela neodhadly, kolik jsme si toho na sebe vlastně naložily jak se samotným vedením lekcí, provozem studia, organizací pobytů, ale následně i s veškerým adminem, který je spojený s provozem online platformy a natáčením lekcí. K tomu samozřejmě neubyla starost o naše rodiny a domácnost a výkon zaměstnání na plné úvazky, takže pochopitelně přišlo několik období, během kterých jsme byly na absolutním maximu našeho časového vytížení i fyzických sil. Právě v těchto chvílích jsme nesmírně ocenily, že jsme v tom spolu a že si můžeme vzájemně pomoct. Ani taková bláznivá období, která máme za sebou, bychom ale neměnily. Je za námi kus cesty a obrovský kus před námi, ale těšíme se z každého nového nápadu, novinky, projektu i maličkosti, kterou se díky józe a podnikání v ní každý den společně učíme.
8. Jak se nám daří skloubit podnikatelské starosti s rodinou?
Máme obrovské štěstí, že nás obě naše rodiny podporují, můžeme se tak plně spolehnout na naše muže, kteří nás doma zastoupí, když jsme zrovna na několikadenním pobytu nebo učíme večerní lekce. Chápou, že jóga je pro nás nejen koníček a zábava, ale veškerá práce s ní spojená je srovnatelná s plnohodnotným zaměstnáním. Nicméně není vždy jednoduché vše skloubit, proto podrobně a dlouhodobě plánujeme, abychom si čas mezi naše rodiny a jógu byly schopné nějak přijatelně rozdělit.
9. Co bychom si přály vědět, když jsme začínaly?
Bylo by fajn mít lepší představu o tom, jak komplexní podnikání pro nováčka vlastně je, a uvědomit si, že jako podnikatel musí být člověk ochotný a schopný vykonávat několik funkcí. V našem případě jsme lektorky jógy, ale také markeťačky, grafičky, režisérky a kameramanky, webové designérky, obchoďačky i správkyně sociálních sítí, kdy o spoustě těchto rolí jsme v začátcích neměly ani páru (a stále se je za pochodu učíme!).
10. Jak se snažíme rozvíjet a zdokonalovat?
Jóga je z velké části o samostudiu a o neustálém seberozvíjení a zdokonalování, které z velké části probíhá každý den na jógových podložkách při naší vlastní praxi. Máme dokončené certifikované kurzy lektorů jógy i mnoho dalších doplňkových kurzů jako lektor gravid jógy nebo wheel jógy. Klára navíc v lednu nastupuje na roční studium jógy z pohledu fyzioterapie v Praze, ze kterého bude čerpat inspiraci do skladby budoucích lekcí.
11. Kde vidíme budoucnost našeho podnikání?
I nadále chceme rozvíjet především naši platformu ONLINE ZEN, zdokonalovat offline i online lekce a dále rozšiřovat jejich nabídku a dostávat se do povědomí za hranicemi našeho regionu. Plánujeme další krásné jógové pobyty, nově se na Velikonoce s jógou podíváme například na Bali! Uvidíme, kam dál nás naše jógová vášeň zavane.
12. Na co jsme nejvíc hrdé v rámci našeho podnikání?
Jsme pyšné na to, že jsme překonaly všechna dosavadní podnikatelská úskalí, nenechaly jsme se zastavit nebo odradit nečekanými a neustálými změnami, jako byl například přerod studiového ZENu v ONLINE ZEN. Naše podnikání samozřejmě ovlivňují i veškeré životní změny, jako je nedávné ukončení Klářina pracovního poměru ve státní správě a vědomé rozhodnutí vydat se naplno cestou jógy nebo Ničino právě probíhající druhé těhotenství, které ji na nějaký čas vyřadilo z vedení lekcí, účasti na pobytech i natáčení online lekcí. Nic z toho nás ale na naší podnikatelské cestě nezastavuje, jen si ji za pochodu podle potřeb upravujeme. Pro nás v ZENu platí, že zkrátka každá chvilku tahá pilku a my jsme vděčné za to, že jsme na této jógové cestě spolu. Pokud byste se o holkách rádi dozvěděli víc nebo se připojili na některou z lekcí nebo nadcházejících jógových pobytů, navštivte jejich stránky www.onlinezen.cz