Nejnovější zprávy: Otrokovice zvou na společné sázení stromů. Připraveny jsou ovocnany i keře ​Herec Slováckého divadla Zdeněk Trčálek: Večer šohaj, ráno ogar!

Kultura

Zemřel František Segrado (66), valašský bard, který okouzlil Prahu

František Segrado patřil ve své generaci k nejvýraznějším osobnostem Valašska. Jeho umělecké zařazení bylo velmi široké. Byl výrazným zpěvákem, textařem, hudebníkem, hercem, vypravěčem a výtvarníkem.


Autor: facebook

František Segrado byl všeobecně považován renesančního člověka, který se po celý život přirozeně a všemožnými uměleckými prostředky staral o uchování valašské písničky, nářečí i zvyků. Narodil ve Vsetíně, jeho pradědeček byl Ital.

Původně chtěl studovat na SUPŠ v Uherském Hradišti, protože výtvarné umění vždy bylo jeho velkou láskou i vášní, jelikož jej ale nevzali, vyučil se v oboru kuchař-číšník a ve svém životě vystřídal různá zaměstnání (např. prodavač, řezník, hospodský). Pracoval i jako výtvarník vánočních ozdob ve vsetínském družstvu IRISA, při zaměstnání si pak dodělal školu a přešel na sítotisk, kde působil až do revoluce. Ve volném čase se věnoval hudbě, malování, keramice i výrobě ateliérových šperků. S manželkou Marií získali ocenění za obrazy a šperky v několika výtvarných soutěžích u nás i v zahraničí.

František Segrado působil jako textař, zpěvák a hráč na fujaru v nejrůznějších hudebních uskiupeních skupinách, od folkových po rockové. Na konci 80. let spolupracoval s kapelou Dobrohošť, v 90. letech pak se skupinou Irish Dew, 2 roky hostoval s původním Čechomorem. Dále vystupoval s kapelou Veselá bída, se kterou se věnovali lidové písni v moderních úpravách.

Hrál také ochotnické divadlo – hned po revoluci působil ve vsetínském spolku NKVD (Nezávislé Komorní Vsetínské Divadlo).

Na začátku nového tisíciletí jej objevila Praha. Účastnil se rovněž projektů Michala Horáčka a Petra Hapky. V r. 2002 nazpíval tři písničky na album Horáčka&Svobody Tak to chodí, o dva roky později byl pozván k účasti na dalším CD dvojice Hapka&Horáček Strážce plamene.

Jako zpěvák účinkoval v televizních pořadech a ve Státní opeře v Praze. Podílel se na projektu Michala Horáčka Český kalendář (2013) ve Švandově divadle, který se připravoval 5 let.

R. 2014 mu vyšla první sólová deska s název Segrado, kterou sám označuje za syrové folkrockové album. To se týden po vydání stalo nejprodávanější nahrávkou v zemi a již po měsíci získalo zlatou desku. R. 2014 dostal jednu z hlavních rolí ve filmu režiséra Milana Basela Děda.

Zdroj: www.osobnostivalasska.cz