Nejnovější zprávy: ​Večerní lampionové prohlídky Zoo Zlín a zámku Lešná ​U Bzence byla zahájena stavba dalšího úseku D55, který přiblíží Zlínský kraj k Vídni

Kultura

​Výstava Zdeňka Buriana na Obchodňáku láme rekordy, chystají se večerní prohlídky

Výstava obrazů Zdeňka Buriana na střeše Obchodního domu Zlín láme rekordy. Za pouhý týden od otevření ji viděla už tisícovka návštěvníků. Pro velký zájem pořadatelé chystají i speciální večerní prohlídky a to na pátek 30. července a 6. srpna.


Autor: Obchodní dům Zlín

„Zájem návštěvníků je enormní, u výstav tohoto typu velmi nadprůměrný, někteří už tu dokonce byli dvakrát a říkali, že přijdou zas. Zpravidla jsou to rodiče nebo prarodiče s dětmi, pro které je to vítaná součást prázdninového výletu. Malí návštěvníci obdivují hlavně obrázky s pravěkými zvířaty, dospělí si nostalgicky zavzpomínají, jak v dětství hltali dobrodružné knihy, které Zdeněk Burian ilustroval. Svými poutavými ilustracemi doprovodil nejen pravěké příběhy, ale například i Verneovky nebo Mayovky,“ uvedl hlavní organizátor Pavel Chmelík z Galerie Artrium.

Pro velký zájem o výstavu pořadatelé chystají doprovodnou akci: večerní komentované prohlídky po běžné otevírací době, se začátkem ve 21 hodin. Uskuteční se v pátek 30. července a 6. srpna, v případě zájmu budou vypsány i další termíny. Ve 21 hodin prohlídku uvede galerista Pavel Chmelík, poté budou mít návštěvníci možnost si výstavu procházet až do 22 hodin a současně si užít i jedinečnou atmosféru výhledu na noční Zlín z 10. patra Obchodního domu, které je běžně veřejnosti nepřístupné. Kapacita prohlídek je omezená, nutná je rezervace předem.

Výstava „Zdeněk Burian: Za dinosaury a dobrodružstvím“ probíhá v Galerii Desítka na střeše Obchodního domu až do 15. září. Představuje přes dvě stě děl legendárního malíře, od jehož úmrtí v červenci uplynulo 40 let. Skutečnou raritou jsou čtyři obří plátna s výjevy z pravěku, která jsou veřejnosti téměř neznámá a pro výstavu je mimořádně zapůjčily pražské Národní muzeum a Slovenské národní muzeum. „Získat tato plátna a další tři obrazy ze Slovenska přitom bylo velmi náročné, zapůjčení musel schválit ministr kultury,“ dodal Pavel Chmelík. V galerii také mohou návštěvníci zhlédnout filmové dokumenty o Zdeňku Burianovi, vychutnat si kávu s výhledem na Zlín a na památku zakoupit plakáty a pohlednice s Burianovými ilustracemi a dokonce i zkameněliny. Je zde také na prodej několik originálů.

Velkým lákadlem je i doprovodná akce k výstavě Zdeňka Buriana. Před Obchodním domem Zlín i v obchodní pasáži je dočasně umístěno několik exponátů zapůjčených z tuzemských DinoParků, které se staly vítanou atrakcí mezi dětmi. Pokud se návštěvníci vyfotí u jednoho z exponátů, mohou vyhrát vstupenky na výstavu a do DinoParku.

Zdejší kornuterie navíc pro malé návštěvníky připravila speciální dinosauří zmrzlinu, Bistrotéka Valachy dinosauří specialitu a knihkupectví Beta Dobrovský nabízí slevu na všechny dostupné knižní tituly ilustrované Burianem.

Výstava je otevřená denně od 10 do 19 hodin.

Více: www.obchodnidum.cz/burian