Nejnovější zprávy: Do lázní se po dvou letech vrací Festival Janáček a Luhačovice Dobrovolníci uklidili Valašské Meziříčí. Nasbírali 1,5 tuny odpadu

Kultura

Vsetínský krpec startuje. Organizátoři připravili SĽUK i vzpomínku na Jožku Lažu

Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec proběhne od pátku 24. až do neděle 26. června. Milovníci lidové zábavy se mohou těšit na folklorní autorské pořady, doprovodný program pro děti, letní kino a také hosty prezentující český i zahraniční folklor.


Autor: Město Vsetín

Oficiální zahájení festivalu proběhne sice až v pátek večer, nicméně páteční dopoledne i odpoledne nabídne ve Vsetíně zábavu v podobě závodu veteránů Moravian Wallachia Classic a s ním spojeným doprovodným programem Přesná jízda s Kayaku aneb veteránem po Valašsku na Dolním náměstí. V rámci těchto zajímavých akcí vystoupí na jako „festivalová pozvánka“ Cimbálová muzika Vsacánek s Radkou Křivovou, na Náměstí Jarmily Šulákové se pak v 16:30 představí Malá Jasenka.

„Oficiálně zahájíme festival pátečním galaprogram slovenského profesionálního souboru SĽUK z Bratislavy ve velkém sále Domu kultury v 19 hodin, kde toto slavné těleso převede výběr ukázek ze své tvorby,“ uvedl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL), který je zároveň prezidentem festivalu.

„Sobotní i nedělní festivalový program se pak přesune převážně do Panské zahrady a nabídne spoustu zajímavé podívané a aktivit pro děti i dospělé. Ze sobotního programu bych vyzdvihl známou soutěž v odzemku Memoriál Dušana Růžičky a také vzpomínkový pořad na zpěváka Josefa Lažu, který proběhne v kině Vatra v 17 hodin. V neděli nás čekají mimo jiné například Folklorní superhrdinové,“ doplnil místostarosta Pavel Bartoň (ANO 2011) s tím, že veškerý program je pro účastníky zdarma.

V Panské zahradě bude probíhat, vedle programu na pódiu, po oba dny také doprovodný programu s názvem Gdo si hraje, nezlobí. Děti si zde budou moci vyzkoušet folklorní rozcvičku, tvořivou dílnu, zajímat je jistě budou také ukázky práce pasteveckých psů. Navštíví je superhrdinové a nebude chybět ani folklorní fotokoutek. Pro děti a dospělé bude nachystaná i odpočinková zóna s občerstvením.

V sobotu dopoledne se na pódiu Panské zahrady přestaví dětští Zpěváčci z Valašska za doprovodu Valašské cimbálové muziky. Po obědě se v pořadu Vitajte u nás představ hosté prezentující zahraniční folklor z Polska, Bulharska, lašska a západoslovenska.

V sobotním odpoledním programu si mohou příznivci folkloru vybrat z několika pořadů: v kině Vatra zavzpomínáme na zpěváka Josefa Lažu, v malém sále Domu kultury si mohou zájemci vyzkoušet swingový tanec, a v Panské zahradě sledovat napínavý finálový soubor v odzemku memoriál Dušana Růžičky.

Sobotní večer v Panské zahradě pak uvede Folklorní kvíz a okolo půl deváté se mohou příznivci folkloru těšit na autorský pořad #MyFolklor, který pojednává o původu a hranicích folkloru a o tom, jakou roli v něm hrajeme. Sobotní festivalový den završí pořad Na svatého Jána se soubory Vsacan a Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm.

Nedělní programy v Panské zahradě pak budou opět protkány doprovodným programem pro děti a dospělé. Nedělní dopoledne, které bývá na Krpci tradičně věnované dětským souborům, letos představí Folklorní superhrdiny, mezi nimiž vystoupí také vsetínské soubory Malá Jasénka, Vsacánek, Kyjovánek a Dětské kočovné divadýlko z Kyjova.

Po obědě představí Dětské kočovné divadýlko Kyjov divadelní hru Z pohádky do pohádky a celý program uzavře pořad Přes Javorníčky, ve kterém bude divákům poodhaleno folklorní dědictví Javorníků a jeho regionů: Valašsko, Kysuce a Střední Pováží. Vystoupí soubor Jasénka, ženský sbor Jasénčanky, Pěvecká skupina BLAženky, soubor Vsacan a hosté ze Slovenska z obce Hvozdnica - FSk a ĽH Javorníček.

Festival Vsetínský krpec se koná pravidelně od roku 2000 ve dvouletých intervalech jako bienále. Výjimkou byl rok 2020, který se kvůli pandemii koronaviru nemohl uskutečnit. Do druhé dekády své existence festival vstupuje v nové grafické podobě, která je inspirována a posvěcena autorkou původního návrhu ilustrátorkou Kornélií Němečkovou.