Nejnovější zprávy: ​Tři mušketýři ve Zlíně: klasika v komediálním hávu Vsetínské nádraží ozdobí umělecká připomínka Josefa Sousedíka

Aktuálně

Vsetín se poklonil obětem holocaustu

Položením květin a zapálením svíček u památníku na Štěpánské ulici si dnes představitelé Vsetína spolu s žáky základních škol a širokou veřejností připomněli Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.


Autor: Město Vsetín

Právě 27. ledna roku 1945 totiž vojska Rudé armády osvobodila koncentrační tábor Osvětim-Brezinka, a celý svět si tak každoročně v tento den připomíná utrpení milionů Židů, kteří se stali obětí nacistické ideologie v průběhu 2. světové války.

Pietní akt se uskutečnil u památníku, na jehož místě stávala židovská synagoga, postavená roku 1890. „V průběhu 19. ledna 1939 na Vsetín dorazilo několik autobusů s příslušníky nacistické ochranné policie, kteří dostali příkaz synagogu zničit. V noci na 20. ledna 1939 nejprve vyrabovali a poničili její vybavení, poté založili požár a hasičům, kteří na místo dorazili, zakázali zasáhnout. Synagoga tak vyhořela do základů,“ připomněl 83 let staré události ředitel Státního okresního archivu Vsetín Tomáš Baletka s tím, že osud početné židovské komunity, která v našem městě žila, se zpečetil v roce 1942. „Posledních zhruba šedesát z nich bylo tehdy naloženo do přistavených vlaků, transportováno do Terezína a následně do vyhlazovacích táborů,“ dodal Baletka.

„Považuji za zcela nezbytné si hrůzy tehdejší doby připomínat. Nechť jsou pro nás varováním, že když projevy nenávisti přerostou únosnou mez, mívá to fatální následky i pro spousty nevinných lidí. Buďme k sobě tolerantní a v případě nesympatií a sporů hledejme cesty k usmíření. Jen tak budeme moci žít ve spokojeném společenství a v míru,“ uzavřel starosta Jiří Růžička.