Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Společnost

Vsetín poskytne občanům výhodnější půjčky na zlepšení úrovně bydlení

Žadatelé o příspěvek na bydlení mohou ve Vsetíně nově získat zápůjčku na zlepšení své bytové situace celoročně. Rozšířeno je spektrum účelu užití zápůjček a také zvednuta jejich horní hranice.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Fond rozvoje bydlení (nyní Fond rozvoje města Vsetín) zřídila radnice v roce 1993. Jeho vkladem byla bezúročná půjčka Ministerstva financí ČR ve výši 10 milionů korun. Smyslem fondu je podpora zlepšení úrovně bydlení obyvatel Vsetína, vzhledu města a životního prostředí, a to formou poskytování nízkoúročených zápůjček majitelům bytových i rodinných domů a bytových jednotek.

Během letošního roku připravil zastupitel Michal Berg (KOV) návrh změn pravidel fondu, které v červnu zastupitelé schválili. „Změny reagují na aktuální dění ve snaze zpřístupnit občanům města finance pro investice do jejich obydlí. Rostoucí ceny energií způsobují zvýšený zájem o zateplování, výměnu zdroje tepla či pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny. Přestože existují státní zdroje, jako kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám, tyto programy jednak většinou vyžadují spolufinancování, a jednak doposud nepokrývají všechny možnosti – například přímou výměnu plynového kotle za tepelné čerpadlo,“ uvedl Berg.

Nově tak je v pravidlech fondu rozšířeno spektrum účelu použití zápůjček. Ty lze nyní získat například i na pořízení tepelného čerpadla, zřízení fotovoltaické elektrárny, zastínění oken a balkonů, zřízení zařízení na zachytávání dešťové vody či spolufinancování programu Nová zelená úsporám. „Návrh rozšíření účelu zápůjček navazuje na schválenou Strategii města Vsetína pro adaptaci na změnu klimatu i na národní projekty a projekty v rámci Operačního programu 2021 – 2027 zaměřené mimo jiné na energetické úspory, podporu obnovitelných zdrojů energie či vodohospodářskou infrastrukturu,“doplnil starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Nově došlo i ke zvýšení horní hranice zápůjček, která se podle účelu použití pohybuje od 30 do 400 tisíc korun. „Návrh na zvýšení horní hranice zápůjček reaguje na ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví, které v dubnu letošního roku podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostly o 25,2 %, ceny stavebních prací o 12,9 %,“ vysvětlil starosta.

Třetí pozitivní novinkou je možnost žádat o zápůjčky celoročně. Dosud tak bylo možné činit vždy pouze do konce února kalendářního roku. „To umožní lidem lépe plánovat jejich investice; čekat i více než půl roku na informaci, zda město Vsetín poskytne zápůjčku, by mohla být pro mnohé zásadní komplikace,“ zdůvodnil Berg.

Zastupitelé rovněž schválili zvýšení úrokové sazby zápůjček. Oproti dosavadním 2 – 3 % podle účelu použití zápůjčky se úroková sazby nyní pohybuje od 4 do 5 %. „Nadále je však výrazně výhodnější než v případě spotřebitelských úvěrů u bank, v jejichž případě budou úrokové sazby v závislosti na vývoji ceny peněz na mezibankovním trhu a na vývoji marže bank s největší pravděpodobností přesahovat 10 %,“ uzavřel starosta Růžička.

Kompletní nová pravidla Fondu rozvoje města Vsetín najdete na webu www.mestovsetin.cz v sekci Městský úřad / Fond rozvoje bydlení.