Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Společnost

Ve Valašských Kloboukách uctí oběti komunismu a připomenou si Světlanu

Valašské Klobouky si v pátek odpoledne připomenou osudy členů odbojové skupiny Světlana, které komunistický režim v padesátých letech poslal do lágrů a na popraviště.

Ilustrační foto
Autor: Město Valašské Klobouky

Od vykonstruovaného monstrprocesu a popravy Milady Horákové uplyne letos koncem června 72 let. Tuto skutečnost, ale také osudy dalších politických vězňů si chtějí znovu připomenout účastníci každoročního setkání ve Valašských Kloboukách.

Rodinní příslušníci, hosté i veřejnost uctí oběti komunistického režimu v pátek 24. června. Shromáždění začne ve 14 hodin v kulturním domě Klobučan a pokračovat bude pietním aktem u památníku na Masarykově náměstí.

„Kruté osudy politických vězňů, mučení v komunistických lágrech ani popravy ve zmanipulovaných procesech nesmí být zapomenuty. Nebyla to jen doktorka Milada Horáková, jejíž případ měl zastrašit a demonstrovat odhodlání režimu zlikvidovat všechny odpůrce. V našem okolí bylo krutě potrestáno dvanáct členů odbojové skupiny Světlana a ve věznicích podstupovaly příkoří další zástupy muklů. Režim tvrdě stíhal celé jejich rodiny, ať už ztrátou zaměstnání, nemožností studia nebo společenskou degradací. Silné emoce a vzpomínky na drastické zacházení si tak v sobě nesou potomci vězněných dodnes. Společně si chceme tyto události připomenout a uctít památku obětí,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

V úvodu setkání je pro účastníky připravený hudební program, na který naváží projevy a zdravice hostů. Následně se přítomní přesunou na Masarykovo náměstí, kde položí věnce a květiny k památníku Obětem násilí 1948–1989.