Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Kultura

Valašské Meziříčí se znovu stane městem cimbálu

Valašské Meziříčí hostí v pořadí už 14. ročník Mezinárodního festivalu cimbálu. Od středy 19. května do neděle 23. května se mohou milovníci tohoto hudebního nástroje těšit na výkony nastupující generace i mistrů v oboru hry na cimbál.


Autor: Cimbálový festival VM

Proslulého setkání cimbalistů všech generací se jako bienále koná ve Valašském Meziříčí již od roku 1995. Stěžejní částí festivalu je soutěž ve hře na cimbál, které se letos zúčastní desítky soutěžících ve čtyřech kategoriích. Nejdelší cestu bude mít Matěj Číp, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, který jako první člověk v historii studuje hru na cimbál v USA.

„Mezinárodní přesah festivalu udržíme díky účasti maďarských a slovenských muzikantů. Přijede i prezidentka Světové cimbálové asociace Viktória Herencsár,“ uvedl ředitel festivalu Jaroslav Kneisl.

Zahajovací koncert, na kterém zahraje také zakladatelka festivalu a jeho dlouholetá prezidentka Růžena Děcká, bude streamován na youtube kanálu Koncerty Českého rozhlasu. Online bude vysílán i závěrečný Galakoncert laureátů soutěže v sobotu 22. května, jehož záznam pořídí Český rozhlas Vltava.

O vítězích rozhodne odborná porota, ve které kromě V. Herencsár (Maďarsko) zasedne i Jan Rokyta (předseda) a Marcel Comendant (Slovensko), který se svým etnojazzovým kvintetem Bashavel povzbudí soutěžící i hosty v pátek 21. května.

„Cimbálový festival je s naším městem neodmyslitelně spjat. Proto jsem moc rád, že pořadatelé dokázali připravit formát, který se může uskutečnit i v dnešní nelehké době a s ohledem na platná opatření. Věřím, že festival bude jednou z akcí, které do Valašského Meziříčí po vynucené pauze opět vrátí živou kulturu,“ ocenil snahu pořadatelů starosta Robert Stržínek.

Tradiční koncerty pro veřejnost letos nebudou mít obvyklou podobu. „Podle jednoho z hesel letošního ročníku bude v centru města probíhat Léčba hudbou z bezpečné vzdálenosti,“ naznačil další rozměr festivalu Jaroslav Kneisl.

Ve veřejném prostoru se uskuteční řada dalších improvizovaných akcí. Přijede i meziříčský rodák Jan Mikušek, který ve čtvrtek 20. května spojí svou hru na cimbál s písničkářem Romanem Petrem.

Na samý závěr festivalu v neděli 23. května dopoledne představí svůj autorský projekt cimbalista Michal Grombiřík, který se snaží o propojení lidové hudby s prvky jazzu, groove, elektroniky a volné improvizace. Festivalové dění je možné sledovat i na facebooku nebo Instagramu, případně na youtube.