Nejnovější zprávy: Propusťme dějiny na svobodu, říká k filmu o uherskohradišťské věznici režisér Jan Gogola mladší ​Cena pitné vody pro rok 2024 se na Zlínsku nezvedne ani o inflaci

Společnost

V Luhačovicích se přemnožily volně žijící nutrie. Obyvatelé města si je přikrmují

Volně žijící nutrie u luhačovické řeky Šťávnice dělají starosti radním ve městě. Zvířata jsou kvůli přikrmování kolemjdoucích přemnožnené. Radnice ale upozorňuje, že jsou především roznašeči salmonelózy. tularemie nebo leptospirózy přenosné na člověka.


Autor: Město Luhačovice

Vedení města vyzývá obyvatele, aby nutrie nekrmili a ani se jich nedotýkali. "Invazivní druh hlodavce původně z Jižní Ameriky nemá v našich končinách přirozeného nepřítele," píše se ve výzvě města obyvatelům.

Veterináři navíc upozorňují, že nutrie mohou na člověka zaútočit, když se cítí v ohrožení. Kousnutí může způsobit bakteriální infekci. Do naší přírody nepatří a poškozují břehy.

"Někdy se však tato výzva setkává i s kritikou veřejnosti, která problematiku nezná, ale zde jde hlavně o prevenci. Roztomile působící zvířátka si na veřejnost zvykla a jsou lákadlem pro rodiče s dětmi, kteří je krmí. Pokud by se nutrie dál nekontrolovaně množily, budeme muset hledat další řešení, například odchyt“, řekl starosta Marian Ležák.