Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Policie & Hasiči

V Kroměříži změřili své síly profíci z celé republiky. Vyprošťovali auta

Nejlepší machři z celé země, kteří se specializují na vyprošťování u dopravních nehod, dnes se svou technikou zaplnili Velké náměstí v Kroměříži při jubilejním 10. mistrovství Hasičského záchranného sboru ČR v této disciplíně.


Autor: Jiří Balát

Před množstvím diváků si své dovednosti a sehranost prověřili členové celkem 14 týmů zastupujících jednotlivé kraje České republiky, k nimž se přidalo také mužstvo z přeshraničního Trenčínského kraje i tým profesionálních hasičů ze společnosti Škoda AUTO.

„Zasahujete mimo jiné u dopravních nehod, což je mimořádně náročná záchranná práce. Jsem rád, že se soutěž koná právě ve Zlínském kraji a že vaše nasazení mohou na vlastní oči vidět i lidé, kteří sem dnes přišli. Velmi si vážím práce profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří zachraňují naše životy,“ řekl hejtman Radim Holiš, který nad akcí převzal záštitu společně se starostou Kroměříže Jaroslavem Němcem.

Při vyprošťování musí zasahující jednotky bravurně zvládat odborné technické i zdravotnické postupy a také prokázat schopnosti psychosociální komunikace. Musí provádět protipožární zabezpečení, stabilizaci vozidel proti možnému pohybu, zajistit případný únik provozních kapalin a správně označit místo dopravní nehody. Kromě fyzického vyproštění je samozřejmostí i poskytnutí předlékařské i psychologické pomoci zraněným osobám.

Odborní komisaři posuzovali i to, jak spolu členové týmu komunikují, jak jsou celkově sehraní, protože to je – kromě fyzické zdatnosti a profesních znalostí – základní předpoklad úspěšného zásahu.

Pořadatelem soutěže bylo Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství HZS České republiky, Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje ve spolupráci s městem Kroměříž, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, Okresním sdružením hasičů Zlín a Českou asociací hasičských důstojníků.