Nejnovější zprávy: ​Večerní lampionové prohlídky Zoo Zlín a zámku Lešná ​U Bzence byla zahájena stavba dalšího úseku D55, který přiblíží Zlínský kraj k Vídni

Kultura

V Kroměříži se opět hledá poklad biskupa Bruna

Město Kroměříž připravilo na letošní letní turistickou sezonu již ověřenou a oblíbenou zábavnou hru pro malé, mladé i starší Hledání pokladu biskupa Bruna.


Autor: Město Kroměříž

Putování po zajímavých místech, kde se dá leccos poznat, všelicos zažít nebo třeba vidět, je doplněno o sbírání pomyslných mincí (razítek), za něž hráči dostanou skutečnou minci, jaká se v roce 1694 v Kroměříži razila. „Chceme místním i návštěvníkům města nabídnout zpestření času stráveného ve městě při poznávání jeho památek i atraktivních míst. A zároveň jim připomenout, že v kroměřížské mincovně se razily mince již od začátku 17. století,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Hrací kartičky s pokyny a místem pro razítka si zájemci mohou vyzvednout v Turistickém informačním centru. Při putování po městě pak sbírají razítka, která je možné získat v infocentru, v pokladně arcibiskupského zámku, v Květné zahradě, v Muzeu Kroměřížska na Velkém náměstí, v Expozici Karla Kryla v prostorách Klubu Starý pivovar v Prusinovského ulici, v zrcadlovém bludišti na Velkém náměstí, v Muzeu legend v Kotojedech, v dětském světě na Výstavišti Kroměříž, v čokoládovně Yesterka, v Pražírně kávy Kroměříž nebo na terase hotelu U Zlatého kohouta.

Z jedenácti stanovišť stačí navštívit šest a získat na nich na hrací kartu razítka. Po předložení zaplněné kartičky získá „sběratel razítek“ v Turistickém informačním centru Kroměříž pamětní minci a zájemci se mohou vyfotit se samotným biskupem Brunem.

Putování spojené s hledáním pokladu je inspirováno postavou biskupa Bruna ze Schauenburku, který je považován za zakladatele města Kroměříže. Ražbu mincí v Kroměříži ale zavedl až kardinál Dietrichstein v roce 1608 a největší věhlas kroměřížské mince získaly za biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna.