Nejnovější zprávy: Martina Hešová. Neúnavná zakladatelka mládežnických cimbálovek ve Zlíně Háčkované hračky budou dělat radost v Kroměřížské nemocnici

Aktuálně

Uherské Hradiště stále bojuje s černými skládkami

Uherské Hradiště dlouhodobě trápí černé skládky. Radnice proto začala monitorovat kontejnerová stání v místech, kde problém s ukládáním odpadu přetrvává.

Ilustrační foto
Autor: Město Uherské Hradiště

„Monitorovací zařízení nám v několika případech dopomohlo odhalit viníky ukládání nepovoleného odpadu přímo na místě a rozdali jsme několik pokut ve výši jeden tisíc korun, konkrétně v ulici Dvořákova a v Sadech,“ potvrdil velitel Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Ve městě jsou lokality, které stále občany lákají k častému odložení velkoobjemových odpadů vedle kontejnerů na odpad. Často se tak děje na sídlišti Východ, Na Rybníku, v Mařaticích na Hliníku, v Jarošově u Bagru, ve Staré Tenici a Na Splávku.

Ukládání objemných odpadů ke kontejnerovým stáním je nepovolené a považuje se za černou skládku. Město v žádném případě nemá povinnost takový odpad po lidech uklízet. Občané města mají možnost odložit neomezené množství objemných odpadů zcela zdarma do sběrných dvorů, kterým radnice ročně přispívá na provoz a likvidaci odpadů na sběrném dvoře částkou téměř 6 milionů korun.

„Někteří stále tuto možnost ignorují a plní ohrádky svými vysloužilými spotřebiči, nábytkem, nejrůznějšími nepotřebnými věcmi z domácností a často také materiálem z rekonstrukcí bytů,“ potvrdil místostarosta města Čestmír Bouda. To platí nejen pro fyzické osoby, ale také firmy a společnosti se sídlem ve městě, ty jsou navíc povinny své odpady ukládat do vlastních nádob a kontejnerů, nikoliv do veřejných.

V posledních dvou letec se situace s nevhodným odkládáním odpadu mírně zlepšila, stále však není uspokojující. Město přitom v odpadovém hospodářství vyniká a co se týká například třídění odpadů, je nejlepší v republice. „Z tohoto pohledu jsou černé skládky vlastně ostuda. Ale bezohlednost některých lidí k ostatním, ale i k prostředí, ve kterém žijí, je bohužel bezbřehá,“ zmínil Bouda.

Ke zmírňování vytváření černých skládek podle místostarosty přispívají i úpravy a rekonstrukce samotných kontejnerových stání tak, aby do nich bylo vidět.

„Po tom, aby byl viděn, jak dává ke kontejnerům starou lednici nebo matrace, touží málokdo,“ vysvětlil Bouda. Zlepšení celkové situace ale nejvíce napomáhá skutečnost, že radnice od roku 2018 zavedla pravidelné přistavování velkoobjemových kontejnerů na objemný, kovový a elektro odpad do všech částí města a tuto formu sběru odpadu stále rozšiřuje.

Město připravuje pravidelný svoz odpadů z jednotlivých místních částí, který se bude týkat jak velkoobjemových odpadů, tak také bioodpadu.