Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

U poutního kostela v Provodově odhalili lavičku architekta Jože Plečnika

Na poutním místě Maleniska v Provodově byla v pátek 22. října slavnostně odhalili repliku Plečnikovy lavičky. Sváteční události, kterou zorganizovali obyvatelé obce, se zúčastnila velvyslankyně Slovinské republiky v ČR Tanja Strniša.


Autor: Zlínský kraj

Neobvyklý příběh česko-slovinského přátelství se začal psát při jedné z besed, kterou Provodovjané tradičně pořádají vždy v období mezi Vánocemi a Silvestrem v hospodě na Malenisku, aby si navzájem povyprávěli, co kdo zajímavého poznal a prožil.

V roce 2015 tam dva studenti sdělovali své dojmy ze Slovinska a do té míry nadchli posluchače, že se skupina asi dvaceti z nich rozhodla vypravit za poznáním staveb slavného slovinského architekta Jože Plečnika. Postupně navštívili Prahu, Vídeň i Lublaň. Nezůstalo jen u poznávacích zájezdů, zájem o Slovinsko a jeho kulturu sílil a pokračuje stále novými nápady.

Velvyslankyně Slovinska J. E. paní Tanja Strniša poděkovala organizátorům za uspořádání akce a připomněla, že v roce 2022 se bude slavit 150. výročí narození Jože Plečnika, který významně spojuje oba národy: „Architekt Plečnik byl pověřen prezidentem T. G. Masarykem, aby rekonstruoval Pražský Hrad, na tom je vidět historická a kulturní provázanost našich národů. Jsme spojeni mnoha vazbami a jsme si blízcí i v politických a ekonomických věcech,“ řekla velvyslankyně a současně s potěšením konstatovala, že Slovinsko zaznamenává nárůst zájmu českých turistů.

Lavička, která nabízí krásný výhled na okolní přírodu, je replikou podobných objektů, které je možné vidět v Praze v oboře Hvězda, a také na řadě míst v Lublani. Architekt Radek Talaš ji jen mírně přizpůsobil terénu na Maleniskách, aby společně s lípou přátelství vytvářela přirozený krajinotvorný celek.

Iniciátory akce jsou manželé Marie Zvoníčková a Jan Slovák.