Nejnovější zprávy: Zlín miluje letní kino. Promítat se bude hned na semi místech Masters of Rock ve Vizovicích slaví už 20 let

Společnost

Týraný pes z útulku hvězdou sociálních sítí. Našel novou rodinu a pózuje v přírodě

Využíváte Facebook? Viděli jste na této sociální síti fotografie neznámého chlapíka s černým psem, kterak společně obdivují nádherná panoramata valašské přírody? Pokud ano, tak jsme v tu chvíli byli diváky unikátního projektu Parťáci. Seznamte se, představujeme dva jeho hlavní protagonisty: fotografa Pavla Baťka a jeho věrného psího druha Jacka.


Autor: Pavel Batěk

Kdy vás napadlo, že byste s takovým seriálem mohl začít?

Bylo to v době, kdy jsme začali naše společná fota nahrávat na sociální sítě a viděli, že se to lidem líbí, že máme převážně pozitivní reakce. Lidem se líbilo spojení valašské přírody a přátelství člověka a psa v jedné fotografii.

Vaším poznávacím znamením se stalo pózování zezadu…

Ano. Ti, kteří nás neznali osobně, tak dlouhou dobu ani nevěděli, jak vlastně vypadáme. To nám vyhovovalo.

Co přesně bylo tím „startovacím“ momentem pro tento unikátní projekt?

Před třemi lety jsme koupili dům v Ratiboři u Vsetína a začal jsem se svým aktivním pejskem chodit dvakrát denně na procházky. Pocházím z Mysločovic od Zlína a Valašsko jsem neznal. Takže jsme začali jezdit dál a poznávat krásy Valašska.

Jak dlouho už takové fotky děláte?

Přibližně asi ty tři roky a teprve teď mohu říci, že jsme se dostali do fáze, kdy moje představa, jak bude fotka vypadat a její finální verze, se konečně začínají shodovat. Ale mnohokrát naše fota vznikají neplánované, jelikož příroda je mocná čarodějka. Často nás překvapí úplně jiným počasím, než jsme si naplánovali.

Co můžete říci o vašem parťákovi?

Můj pejsek se jmenuje Jack a je to kombinace labradora s retrívrem a stafordem. Objevili jsme ho na začátku roku 2018 ve zlínském útulku. Tam ho odložili jako čtyřměsíční štěně, má za sebou negativní zkušenost s ubližováním od původních majitelů. Byl hodně nedůvěřivý a bojácný. Měli jsme s ním spoustu práce, aby se přestal bát a začal naší rodině důvěřovat. Ale jakmile pochopil, že se mu od nás dostane jen pochvaly a lásky, tak nám vše začal dvojnásobně vracet svou láskou a poslušnosti.

Jak jste docílil toho, že parťák takto vzorně pózuje?

Popravdě? Baví ho to. Naše fota fotím zrcadlovkou na stativu s dvaceti sekundovým odpočtem a jakmile Jack uslyší pípání odpočtu, tak s radostí běží na první vyvýšené místo a čeká, kdy se k němu přidám.

Chodíte všude pěšky nebo se přiblížíte autem k ideálnímu místu pro záběr?

Snažíme se dojet autem tak dva až tři kilometry k vybranému místu a zbytek dojít pěšky procházkou. Není to také moc jednoduché, když vedete psa, a navíc nesete zrcadlovku a stativ.

Jak moc je tento projekt marketingovým nástrojem pro vaše podnikání…

Původně vůbec nebyl, jen jsme se bavili. Jakmile nám začali říkat Parťáci, tak jsem to začal brát vážněji. Až se to dostalo do fáze, kdy jsem si založil živnost na fotografování a pojmenoval jsem nás jako „Parťák photo“.

Jaké máte reakce od lidí?

Vesměs pozitivní. Nepamatuji si snad ani žádnou negativní reakci na naše společná fota.

Stalo se vám někdy, že by parťák neposlechl a odmítl se fotit?

Někdy dáme fotku hned, jindy na šestý, sedmý pokus. Ale není to spíše tím, že by Jack neuposlechnul, ale tím že se například při odpočtu pohne. Ale má se mnou trpělivost a já s ním.

Které místo z vámi focených máte vůbec nejraději?

Samozřejmě naše milovaná Ratiboř, kde je spousta krásných výhledů na Valašské kopce. Musím pochválit současného pana starostu, který dělá vše proto, aby naše obec vzkvétala. Ne nadarmo jsme zvítězili jako obec roku 2019 Zlínského kraje. Ale rádi jezdíme i do Velkých Karlovic, odkud pochází manželčini předkové. Navíc ta úžasná valašská architektura nás vždy dostane.

Kolik míst jste už nafotil?

Určitě desítky. Snímky vkládáme pravidelně do facebookové skupiny Valašsko, kde na každou fotografii máme v průměru několik stovek pozitivních reakcí a komentářů.

Jezdíte výhradě po Vsetínsku nebo i do jiných okresů a regionů?

Našim revírem je opravdu celé Valašsko. Když se nás lidé ptají, kam vyrazíme příště, tak říkáme, že nikdy nevíte, kde potkáte Parťáky. Ale jestli na horách východní Moravy potkáte chlapíka se stativem, foťákem a černým psem, tak jsme to my, Parťáci.

Fotogalerie

Autor: Pavel Batěk