Nejnovější zprávy: Luhačovice lákají na toulky za architekturou Zámky Vsetín a Kinských zvou na výstavu živých hub

Sport

TIP NA VÝLET: Terchová, Biely potok Jánošíkove diery, Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec

Vydejte se s Magazínem Patriot na pořádnou túru. Tentokrát si vyšlápneme do rodiště legendárního zbojníka Juraja Jánošíka.


Autor: beskydyprokazdeho.cz

Dnes se vydáme trochu dál, k našim slovenským sousedům do turistického centra Malé Fatry, obce Terchová. Je známá také rodištěm zbojníka Juraje Jánošíka, kterému je zde věnováno muzeum. Naším hlavním cílem však bude samozřejmě nějaký vrchol. A to ne ledajaký, čeká nás jeden z nejkrásnějších na Slovensku – Velký Rozsutec. A aby to nebylo líto tomu Malému, vylezeme si na něho také. A to „vylezeme“ dnes bude opravdu v pravém slova smyslu. Čeká nás spousta žebříků, kamenů, skal či řetězů a někdy polezeme doslova po čtyřech.

Zní to trochu náročně, ale zvládne to opravdu každý, kdo už někdy na horách byl a nebojí se vylézt pár šprušlí na žebříku. V každém případě nabídne tento výlet nepřeberné množství zážitků a úžasných výhledů. Ovšem je potřeba dát pozor na počasí. V zimních měsících může být nějaká část trasy neprůchodná, v těch letních zase mohou hrozit nebezpečné bouřky. V jarních měsících jsou zde také uzavírky.

Auto necháme na jednom z parkovišť v části Biely potok, např. u Hotelu Diery. Dopravit se sem můžeme také autobusem z Žiliny, kam z Česka míří denně nejeden rychlík.

Napojíme se na modře značenou stezku, která nás provede celými Jánošíkovými dierami. Už po jednom kilometru nás začnou obklopovat skalnaté útvary vlevo i vpravo a nebude nouze ani o nějaký ten vodopád na Hlbokém potoku. Trasa bude postupně nabývat na obtížnosti a budeme muset tu překonat nějaký kámen, tam zase menší skalku nebo polezeme po ocelovém žebříku či schodech.

Po 2,5 kilometrech ukončíme exkurzi po Dolných dierách a dorazíme na rozcestí Podžiar. Zde se nachází dva občerstvovací body v podobě Salaše a Koliby. A za nimi se nám také v celé své kráse poprvé ukáže náš cíl.

Po chvíli odpočinku budeme pokračovat dále po modré. Čekají nás Horné diery. Bude to zase o trochu víc do kopce i překážky budou obtížnější, ale také tato část výletu slibuje spoustu zajímavých atrakcí. Měří stejně jako předchozí, zhruba 2,5 kilometru. Po ní dorazíme na rozcestí Pod Tanečnicou, kde objevíme příjemné místo pro odpočinek. Případně můžeme pokračovat dále asi 500 metrů na sedlo Medzirozsutce. Zde se nachází louka s krásným výhledem na Malý Rozsutec.

A teď už vzhůru k nejvyššímu bodu dnešní trasy. Barvu trasy změníme na červenou. Je to sice jen 1,5 kilometru, ale bude to nejnáročnější část dne. První polovina bude pěkné kardio, které ukončí vyhlídka na celou Fatru. Poté se budeme proplétat skalními cestičkami, občas budeme muset překonat nějakou skálu, jak už bylo zmíněno na začátku. Samotný vrchol budeme mít stále před sebou. Téměř u konce budeme muset vykonat pár přítahů pomocí řetězu a jsme na samotném štítu Velkého Rozsutce.

Jakmile si užijeme výhledy do nekonečných dálek a na okolní vrcholky Malých a Velkých Fater, Tater či Beskyd, vydáme se stejnou trasou zpět do sedla Medzirozsutce. Zde se můžeme rozhodnout dle aktuálních sil či stavu počasí, zda překonáme ještě Malý Rozsutec nebo cestu zpět zvolíme přes Diery.

Na Malý Rozsutec je to už jen 700 metrů, ale vyšplhat se na jeho vrchol bude pěkná dřina. Ale bude to stát zato. Tento vrchol nám nabídne ten nejlepší pohled na celý Velký Rozsutec. Snad ještě náročnější bude z této hory sestoupit. Je to však závěrečná část výšlapu, tedy zatneme zuby, pevně stiskneme ocelový řetěz a krok za krokem se postupně dostaneme až do lesní části a budeme pokračovat údolím. Asi po 2 kilometrech dojdeme ještě k jednomu občerstvovacímu bodu – Zať­kovu dvoru. Vzhledem k náročnosti tohoto úseku přijde tato zastávka zajisté vhod.

Pak už nám zbývají poslední dva kilometry, ty už ale budou jen procházkové. Tedy setřeseme z noh únavu a máme další úžasný výlet za sebou.

Informace o trase

Délka trasy: 13,5 km

Odhadovaný čas: 7 hodin

Obtížnost: 5/5

(1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)

Nastoupáme: 1 200 m

Vrcholy:

Velký Rozsutec (1 609 m n. m.)

Malý Rozsutec (1 344 m n. m.)

Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy v Beskydech získáte v unikátních Beskydských denících na portále Beskydy pro každého https://beskydyprokazdeho.cz