Nejnovější zprávy: ​Na zmírnění následků sucha v lesích poskytl kraj od roku 2017 přes 26 milionů korun Památník obětí světových válek ve Vsetíně je větší od dalších 200 jmen

Sport

TIP NA VÝLET: Okolí Luhačovic nabízí klidnou procházku

Ať už sem jedete za léčbou, lenošením či aktivním odpočinkem, zdejší pobyt ve vás stoprocentně navodí pohodu a pomůže vám odreagovat se od starostí všedních dnů.


Autor: Jan Polák, Palicpap, Michal Bjalek

Největší lázně na Moravě leží uprostřed krásné přírody a vynikají jak svými léčebnými účinky, tak malebnou architekturou. Luhačovice proslavila zejména minerální voda Vincentka pomáhající při řadě zdravotních neduhů.

Největší stavební rozmach Luhačovice zažily na přelomu 18. a 19. století, kdy šlechtický rod Serenyiů pochopil význam zdejších léčivých pramenů a počal budovat ubytovací a léčebná zařízení. Koncem 19. století však o Luhačovice počal upadat zájem, řada domů chátrala a hosté si stěžovali na úbytek komfortu.

Jedním z těch, kdo lázně na počátku 20. století zachránil před hrozícím úpadkem, byl významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Jeho dílo můžete obdivovat v ulicích města dodnes.

V samém srdci lázní u kolonády se nachází krásně opravený Jurkovičův dům ve stylu lidové secese. Stavba si zahrála v oblíbeném seriálu Četnické humoresky. Mezi další Jurkovičovy skvosty patří Chaloupka, hotel Jestřabí, Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně, a řada dalších.

Projděte se po Lázeňském náměstí s kolonádou. Jeho dominantou je zmiňovaný Jurkovičův dům. Na okraji náměstí stojí dvě zajímavé vilky postavené ve švýcarském stylu – Alpská růže a Vila pod lipami. Před čtyřpodlažní secesní budovou Domu Bedřicha Smetany najdete známou bruselskou fontánu. Asi nejvyhledávanějším místem je 130 metrů dlouhá krytá kolonáda. Na ní se nachází krásná galerie Vladimíra Ohlídala, kde se celoročně střídají výstavy nejrůznějších umělců. Hned vedle stojí pavilon s léčivou vodou Vincentkou.

Více o historii Luhačovic se dozvíte v Muzeu luhačovického Zálesí. Při svých lázeňských procházkách určitě zavítejte do skvělé Divadelní kavárny. Pobyt v Luhačovicích si zpříjemněte i delšími procházkami. Jednou z mnoha možností je devatenáctikilometrový lázeňský okruh Dušana Jurkoviče, značený bíločerveným čtverečkem.

Od luhačovické pošty trasa prochází ulicí Dr. Veselého pod hlavní silnicí. U pramene Dr. Šťastného překročí lávku k pramenu Ottovka. Cesta potom stoupá lesem nahoru k altánu a dále na louku s pěkným výhledem. Po pěšině směřuje dále k lovecké chatě Obora, na asfaltovou silnici. Nedaleko odtud se nachází Jezírko lásky, okolo kterého trasa pokračuje.

Od jezírka vás cesta zavede lesem na rozcestí Obora a dále k fotbalovému hřišti v Pozlovicích. Za hlavní silnicí trasa stoupá ulicí Nivy až k informačnímu panelu, u něhož se dejte doprava a odbočte ze silnice doleva na panelovou cestu a poté po schůdkách dolů k vodní nádrži Luhačovice. Za hrází se držte podél přehrady. Zahněte doprava kolem kempu, přejděte hlavní silnici a po lesních cestách dorazíte přes rozcestí U Obětové hory k vysílači na zarostlém vrcholu.

Zpátky se cesta točí vpravo a strmě klesá k louce s výhledem na obec Petrůvka. Z rozcestí Ještí trasa pokračuje kolem chat a mezi pastvinami ke Kamennému kříži. Lesní stezkou dorazíte kolem ohrad s dobytkem na rozcestí Solné a po krátkém úseku po silnici vás trasa opět svede do lesa k Bílému kříži. Odtud to již není daleko k luhačovickému nádraží a do centra Luhačovic.