Nejnovější zprávy: Otrokovice plánují na čtvrtek další zásah proti komárům Starý dobrý western láká milovníky country hudby na Bystřičku

Kultura

Světová premiéra skladby Miloše Boka o svatém Janu Sarkanderovi v Holešově

Koncert s názvem „Pocta Svatému Janu Sarkanderovi“, připravovaný několik let, se konečně dočká svého provedení.


Autor: město Holešov

Nebude ovšem takové, jaké bychom si přáli. Z důvodu koronavirové epidemie nebude umožněna přítomnost diváků. Nicméně jej bude v sobotu 22. května živě přenášet TV Noe.

Koncert byl původně plánován na květen minulého roku jako důstojné připomenutí osobnosti významného katolického kněze, jehož působení je úzce spjato s Holešovem, měl to být jeden z vrcholů jubilejního sarkanderovského roku připomínajícího 400. výročí jeho mučednické smrti.

Prostor hlavního sálu holešovského zámku se 22. května v 19 hodin rozezní nejen slavnou korunovační mší C-dur W. A. Mozarta, ale především novým dílem skladatele Miloše Boka zkomponovaným speciálně k této příležitosti. Miloš Bok se ujme také dirigentské taktovky. Koncert vznikl ve spolupráci města Holešova, Římskokatolické farnosti a festivalu Musica Holešov. „Jedinečnost koncertu je zvýrazněna nejen jmény účinkujících - vedle skvělého kvarteta sólistů to je Kühnův smíšený sbor z Prahy a Filharmonie B. Martinů Zlín – ale i skutečností, že koncert bude přímým přenosem vysílat televize NOE,“ doplňuje Karel Košárek.

Skladatel Miloš Bok o skladbě „Extáze Svatého Jana Sarkandera-Psalm 142“

Skladba vznikla na objednávku díky iniciativě holešovské farnosti na počátku roku 2020, její provedení se tedy o rok posunulo. Při tvorbě jsem se soustředil právě na osobu Jana Sarkandera. Po dlouhém váhání nad formou i textem jsem zvolil žalm, který se mi jevil, jako velmi příhodný. Reflektuje totiž utrpení a modlitby vězněného. Proto nebylo nutné tvořit nic nového životopisného nebo abstraktního, co by k Janu Sarkanderovi odkazovalo pouze názvem. Použil jsem něco, co je dané a je velmi hodnotné, navíc se to k celé myšlence velmi dobře hodilo. Co se týká premiéry, samozřejmě bych uvítal, kdyby mohla proběhnout v kostele. Bylo to tak i zamýšleno, kostelní varhany by tomu dodaly zase trošku jinou atmosféru. Musíme to ale brát jako nutný kompromis z hlediska situace. Stejně tak nemožná přítomnost diváků mě mrzí, ale musíme to brát, jak to přichází.