Nejnovější zprávy: Luhačovice lákají na toulky za architekturou Zámky Vsetín a Kinských zvou na výstavu živých hub

Společnost

Staleté sušírny ovoce ve Vlachovicích opět lákají k podzimní návštěvě

Do Vlachovic můžete přijet putovat po sušírnách ovoce, specialitách, krásné krajině a večer zakončeným koncertem kapely DAREBAND.


Autor: archiv

Spolek DOKOPY společně s majiteli početných vlachovských sušíren a majiteli dalších významných staveb chystají pátý ročník této ojedinělé akce.

Zajímavé dřevěné technické stavby, z nichž některé jsou i dvě století staré, se v sobotu 11. září 2020 otevřou veřejnosti a turistům.

Ve Vlachovicích a Vrběticích bylo v roce 1940 kolem pětadvaceti sušíren ovoce. Ještě dnes je posledních osm dřevěných sušíren rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a Spolku Dokopy má obec Vlachovice nejvíce funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.

V sobotu 11. září se můžete vydat pěšky, nebo na kole poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede turistická trasa po vlachovských sušínách.

Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je komunitní roubená sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zajímavými technickými prvky. Večer se zde pokřtí nové podium a ve 20 hod. uskuteční koncert známé folk-rockové kapely DAREBAND!

Nedaleko se nachází další zajímavé místo - Sušírna sv. Františka, rodiny Fryzelkú z bylinné farmy KVĚTOMLUVA. Tato sušírna byla první zachráněnou a zrekonstruovanou starou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní suší především různé druhy bylin. Na své farmě KVĚTOMLUVA byliny pěstují v certifikované BIO kvalitě na více plochách 12000 m2. Ve své nové provozovně, dokončené v tomto roce, je dále zpracovávají do různých forem výrobků.

Nahlédnout tak můžete nejen na jejich bylinné políčka, ale koupit si i jejich kvalitní bylinné výrobky. Vyzkoušet můžete i jejich speciality - jedlé květy a i některé jejich výrobky. Velkou novinkou je nová, moderní a přesto dřevěná sušírna pro byliny a ovoce Pro děti i dospělé je zde nachystána vědomostní bylinná soutěž. Tu nesmíte minout.

Rozhodně si taky nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem.

Sušírna Raků z vlachovských pasek – má svoje skryté kouzlo a pamatuje spoustu veselých příběhů. Je velice kvalitně a k historii velmi citlivě opravena, je stále vybavena původní technologií sušení a jen vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem. Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce, nebo pečených zemňáků z pece…Majitelé si pro Vás nachystali různé občerstvení a speciality.

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i velmi špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, dále Petrů a Hrabicovu. Určitě navštivte i Sušírnu Šimoníkovu, je sice opravena, ale pec byla již zbourána a neplní svůj účel, přesto vše stále má v sobě své kouzlo. Stojí v krásném místě v trnkovém sadě s jezírkem vysoko nad Vlachovicemi. Majitelé si pro Vás nachystali i bohaté občerstvení jako například skvělou slivovici, speciality z udírny, nebo čepované pivo, které po výšlapu zde určitě přijde vhod.

Ve Vlachovicích ale v tento den můžete navštívit a vidět mnohem více. Vlachovské muzeum lidové kultury a tradic vlachovska - najdete ho ve vlachovské usedlosti z 19. stol. Určitě Vás překvapí svou bohatou sbírkou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016. Nyní se ale její část opravuje, dochází k rekonstrukci podlah.

Kousek od Vaňatkovy sušírny doporučujeme navštívit i Farmu Vrbětice. Farma pana Pavla Šeligy chová ovce a hovězí dobytek okolo Vrbětic. Je významná velmi citlivým, šetrným přístupem ke krajině a chovu zvířat. Velkou zajímavostí je, že zde mají funkční kompletní zařízení na praní ovčí vlny. V ČR ojedinělé. To musíte vidět.

Za návštěvu rozhodně stojí významná rodinná firma a Bednářské muzeum BEDNÁŘSTVÍ FRYZELKA (foto krásných výrobků níže), které bylo v roce 2018 otevřeno ke příležitosti 90 let od založení rodinné firmy. Muzeum Vám nabídne i originální občerstvení.

K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto se mezi sušírnami, muzeem a pálenicí budou pohybovat „šikovné cérky a robky ve vlachovském kroji z folklórního souboru Dokopyjan a spousta dalších muzikantů

Tož, 11. září si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren a zajímavostí! To jen tak nezažijete!

Fotogalerie