Nejnovější zprávy: Opilý mladík bez papírů řídil BMW, srazil motorku a ujel Ve Vsetíně začíná přestavba "křižovatky smrti"

Kultura

​Setkání Stretnutie začíná, pozvání do Zlína přijalo 14 hostujících divadel

26. česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie v Městském divadle Zlín odstartovalo. Divadelní svátek potrvá do soboty 11. června.


Autor: Setkání-Stretnutie

Pozvání do Zlína přijalo 10 hostujících divadelních souborů z celé republiky a 4 ze Slovenska. Patronem je herec se zlínskými kořeny David Prachař. S oceňovanou inscenací Manželská historie V 19.00 (Divadelní spolek JEDL) přehlídku otevře.

„Město Zlín je přímo spojené s mými kořeny, otec se narodil v Malenovicích, maturoval ve Zlíně a jeho první angažmá bylo ve zlínském divadle. Děda pracoval u Bati a já si moc vážím toho, že budeme hrát v rámci festivalu Setkání Stretnutie,” říká Prachař. Za roli dramatika Augusta Strindberga, známého misogyna a „nepřítele žen“, získal Cenu divadelní kritiky 2021 za nejlepší mužský herecký výkon. Cenu divadelní kritiky přinesla Manželská historie i Emilovi Viklickému - za nejlepší hudbu k představení.

Setkání Stretnutie každoročně nabízí divákům to nejlepší, se v uplynulém roce urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. V posledním roce se koná už podruhé – loňský ročník byl kvůli covidu odsunutý na podzim 2021.

Po menší přestávce do Zlína zavítají například opět bratislavští Radošíni s novinkou Pán Strom, ale i Divadlo Jana Palárika v Trnave se sportovní komedií Futbal nebo Divadlo Andreja Bagára v Nitre s dokumentární restrospektivou Kutlochy.

Z tuzemské scény vybrala dramaturgie festivalu do hlavního programu inscenaci Vina? Dejvického divadla v režii Ivana Trojana, Doktorku Národního divadla Brno, v níž se v titulní roli představí Hana Tomáš Briešťanská, známá např. díky roli Dory Idesové v Žítkovských bohyních, Šikmý kostel ostravských Bezručů nebo Tři sestry Slováckého divadla UH.

Festival nezapomíná ani na dětské publikum, pro které chystá několik pohádek. Chybět nebudou ani oblíbené podvečerní koncerty na schodech (Horobijci, Eliška Lajdová a další) a v divadelním klubu Dílna (kapela herce Tomáše Davida Golden Delicious). Součástí festivalu budou i oblíbené workshopy – například se spisovatelkou Karin Lednickou (9. 6. ve 14.30 v Dílně, vstup volný).

Festivalovou cenu Martina Porubjaka letos získá dramaturg, režisér a pedagog Miroslav Plešák In Memoriam.