Nejnovější zprávy: Kradl, podváděl a vyhrožoval s pistolí v ruce. Ve vazbě čeká na soud Hasička ​Lucie Bůbelová přivezla ze Saúdské Arábie dvě medaile

Policie & Hasiči

​Seniorka poslala falešnému americkému vojákovi dva miliony korun

Oči pro pláč zbyly pětašedesátileté seniorce z Kroměříže, která uvěřila ve velkou lásku s kontem plným dolarů. Vyplakat se přišla v minulých dnech kriminalistům v Kroměříži. Její příběh pro Magazín Patriot převyprávěla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Vše podle ní začalo v březnu 2019. „Ženu přes její e-mail oslovil neznámý muž, který o sobě tvrdil, že je americký voják v současné době sloužící v Iráku, jenž působí v armádě bezmála třicet let. Dále uvedl, že je vysokoškolák, má třiapadesát let a je vdovec. Zároveň ženě nabídl přátelství a poslal jí svou fotografii,“ popisuje začátek podvodu policejní mluvčí a pokračuje ve vyprávění.

„Dvojice si následně vyměnila několik e-mailů. Voják v nich projevoval o ženu vážný zájem a vyznal jí lásku. Zhruba po měsíční korespondenci jí napsal, že je právě ve válečné zóně a pokud se za dva dny neozve, tak zemřel.“

Další e-mail nakonec přece jenom dorazil. Žena se zaradovala, že voják žije. Navíc jí slíbil, že peníze, které za misi dostane, mělo to být devět milionů dolarů, jí prostě pošle. „Psal, že peníze jí pošle přes anglického agenta. Potřeboval mu prý ale zaslat peníze na clo. Žena tak postupně ve třech splátkách zaplatila sto padesát tisíc korun,“ kroutí hlavou policejní mluvčí.

Potom se voják na několik měsíců odmlčel. Loni ji však zkontaktoval znovu. „Psal, že jeho právník peníze za misi převedl do banky a chtěl její osobní údaje. Z banky jí pak dokonce přišel mail s ofocenou kopií šeku na její jméno s částkou devět a půl milionu dolarů,“ vypráví dál Kyšnerová

Seniorce se zřejmě štěstím zatočila hlava a už asi nepochybovala, že nakonec peníze dostane. Banka totiž následně požadovala vyplnit různé dokumenty potřebné k založení účtu a také kopii občanského průkazu. Poté jí přišel odkaz k účtu na její jméno včetně hesla a PINu.

„Banka pak ovšem požadovala ještě zaplacení poplatků za pojištění a daň z převodu. Na účtu se sice uvedená částka nacházela, nešlo s ní ale nijak manipulovat. Během loňského roku pak ženě z banky přicházely dokumenty v angličtině, kterým nerozuměla, a také požadavky k zaplacení certifikátů potřebných k převodu peněz. Jednalo se o platby v řádech desítek tisíc korun. Postupně tak přišla o bezmála dva miliony korun,“ dokončila příběh podvedení Kroměřížanky policejní mluvčí.

Podvodníkovi, pokud se jej policistům podaří vypátrat a zadržet, hrozí až osm let za mřížemi. Podle policejních statistik se nejedná o ojedinělý případ. „Bohužel, kriminalisté obdobné skutky prověřují několikrát za rok. Apelujeme proto zejména na opuštěné ženy, aby byly při elektronické komunikaci s neznámými osobami velmi obezřetné a řádně zvažovaly, od koho přijímají nabízené přátelství,“ upozorňuje Simona Kyšnerová.