Nejnovější zprávy: Začala rekonstrukce Čiperovy vily, vznikne zde kulturní a kreativní centrum ​Památník rodáka z Hrachovce kardinála Bauera září novotou

Policie & Hasiči

Senior si myslel, že získal peníze z kryptoměny

O 333 tisíc korun ze spořicího účtu přišel včera během jednoho telefonátu devětašedesátiletý senior ze Zlína. Za podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí podvodníkovi trest odnětí svobody až na osm let.


Autor: Policie ČR

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína přijali včera trestní oznámení o dalším z podvodů na úseku kybernetické kriminality a investic do kryptoměny. Muži zavolala neznámá žena s tím, že v kryptopeněžence, kterou si založil letos na jaře, má výnos 11 500,- USD a zeptala se, zda si přeje peníze vybrat nebo chce nadále investovat.

Muž si vybral převod peněz na účet. Žena mu vysvětlila, že je nutné, aby si do svého počítače nainstaloval program umožňující vzdálený přístup, aby mu mohla ukázat, jak přesně bude převod peněz z kryptopeněženky probíhat. Muž ještě předtím převedl všechny své finance z běžného na spořicí účet a myslel si, že jsou v bezpečí. Spletl se.

Postupoval přesně podle instrukcí ženy v telefonu. Žena po umožnění vzdáleného přístupu začala převádět peníze. Ale nebyl to převod peněz na účet muže, nýbrž převod opačným směrem. Ze spořicího účtu seniora na cizí účty. V šesti převodech, z nichž každý z nich senior sám potvrdil ve svém bankovnictví, převedla žena celkem 333 tisíc korun.

Jakmile byla částka vyšší, než měl být avizovaný výnos z kryptoměny, senior zpozorněl, zjistil, že peníze putují na jiné účty a okamžitě si bankovní účet zablokoval. Zachránil si tím ještě zbytek peněz na spořicím účtu.