Nejnovější zprávy: Zlín dětem nabídne trochu jiný cirkus V Uherskohradišťské nemocnici se letos narodilo už 560 dětí

Policie & Hasiči

​Podvodníci využili identity živnostníků a žádali za ně státní podporu

Dva vykutálení podvodníci z Ostravska (21 a 23 let) si chtěli přilepšit na úkor živnostníků z Kroměřížska. V minulých dnech ale spadla klec a hrozí jim až osm let ve vězení.


Autor: pixabay

Na webových portálech si zadržení mladíci vybrali několik osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a bez jejich vědomí žádali finanční úřady o vyplacení kompenzačního bonusu v souvislosti s krizovým opatřením z důvodu výskytu koronaviru.

Svůj „kšeft“ rozjeli v polovině loňského roku. „Žádosti na finanční úřady zasílali z fiktivně založených emailových schránek se jmény údajných žadatelů. Peníze si nechali zasílat na nově vytvořený bankovní účet vedený na jméno jejich kamaráda, kterému bez jeho vědomí ofotili občanský průkaz a následně ho lstí požádali o zaslání jedné koruny na nově zřízený bankovní účet a tím jej aktivovali,“ popsala policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tímto způsobem obeslali celkem 26 žádostí a získali na účet 331 tisíc korun. Na jejich podvod přišli před časem pracovníci finančního analytického úřadu, kteří věc předali policii. „U mužů jsme v rámci prověřování provedli domovní prohlídky a zajistili důkazní materiály. Získaná částka 331 tisíc korun je v současné době blokovaná na účtu, který byl použitý pro spáchání trestné činnosti,“ vysvětlila policejní mluvčí.

V případě, že by finanční úřady podvodníkům vyplatili všechny peníze, o které si zažádali, přišli by si na částku přes milion sto padesát tisíc korun.

Oběma teď hrozí za dotační podvod a poškození cizích práv až osm let v žaláři.